3 Farklı Siyah Nokta Temizleme Yöntemi

Kadın, erkek, büyük, küçük demeden siyah noktalar hepimizin başının belası. Siyah nokta oluşumunun en temel sebepleri arasında cildin fazla sebum üretmesi, gözeneklerin iyi temizlenmemesi, gözeneklerin tıkanması, makyaj kalıntıları, günlük çevre kirliliği gibi unsurlar sıralanabilir. Tüm bunların yanı sıra eğer uzun süre geniş gözeneklere sahip bir şekilde müdahale etmeden kaldıysanız sivilce ve akne oluşumuna da merhaba diyebilirsiniz. Peki bu gibi durumlarda siyah noktalardan nasıl kurtulabiliriz? Yazımızda 3 farklı siyah nokta temizleme yönteminden bahsettik, keyifli okumalar.

Siyah nokta temizleme yöntemlerinin arasında en popüler olanı şüphesiz burun bantları. Burun bantlarının özelliği bir tarafının yapışkanlı olması ve gözeneklerin içindeki kir ve yağa yapışarak bantı söktüğünüz de bu kir ve yağı yüze çıkartmasıdır. Peki siyah nokta bantlarının ekstra işe yaraması ve tutuculuğunu artması için hangi adımları izlemelisiniz? İlk olarak mutlaka bir buhar banyosu yapmalı veya sıcak duştan çıktıktan sonra burun bandınızı hızlıca yapıştırmalısınız. Çünkü sıcağın etkisi ve buharın etkisi ile gözenekleriniz maksimum seviyede genişleyecek, bu sayede siyah nokta bandının yapışkan yüzeyi gözeneklerinizin içerisindeki kir ve yağa ekstra tutunacaktır. 5-10 dakika bekleyip iyice kuruduğundan emin olduktan sonra yavaşça bandı çıkartmalı ve gözeneklerinize mutlaka tonik uygulamalısınız.

Kil Maskesi İle Siyah Nokta Temizliği

Kil maskeleri gözenekli ve yağlı ciltlerin mucizevi içeriklerinden biridir. Kil maskelerinin en büyük avantajı her cilt tipine uygun olması, daha yumuşak formda olanlarının kuru ciltlerin bile uygulayabilmesidir. Eğer siz de siyah noktalardan ve geniş gözeneklerden şikayetçiyseniz haftada bir gün kil maskesi yaparak gözeneklerinizin küçülmesine ve siyah noktalarınızın temizlenmesine fayda sağlayabilirsiniz.

 

Aktif Karbon Maskeleri ve Siyah Maskeler İle Gözenek Temizlemek

Aktif karbon maskeleri genellikle soyulabilen maskelere eklenen içeriklerden biri. Soyulabilen maskeler tüm yüzünüzdeki ölü deri kalıntılarından arınmanızı sağlıyor, özellikle burun, çene, alın gibi bölgelerdeki minik siyah noktaları da nazikçe çekip alıyor. Fakat bu tarz maskeleri tercih ederken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta yüzünüzdeki minik ayva tüyleri yolmaması. Aksi takdirde hem cildinizi reaksiyona uğrayabilir, hem de hassas ciltler kızararak uzun süre geçmeyecek morarmalara neden olabilir. Bu tarz maskeleri nazik bir şekilde soymalı ve mümkün olduğunca haftada 1 günden fazla uygulamamaya özen göstermelisiniz.

CEVAP VER

Yorum atmayı unutmayın
Lütfen isminizi giriniz