Ağız ve Diş Bakımı Yaparken Bunlara Dikkat Edin

 

Dişlerimizin güzelliği ağzımızın sağlığı günlük hayatta rahatlıkla poz verebilmemiz, insanlarla iletişime geçebilmemiz, gülüp eğlenebilmemiz açısından çok önemlidir. Bir kişinin yüzümüzde en fazla baktığı noktalardan biri olan dişlerimiz ve dolayısıyla ağız sağlığımız özgüvenimizide yakından etkiler. Peki dişlerimize bakım yaparken hangi noktalara dikkat etmeliyiz? Uzun vadede diş sağlığımızı korumak, dişlerimizi temiz ve beyaz bir şekilde muhafaza etmek, en önemlisi diş problemlerinden muzdarip olmamak adına hangi bakımları denemeliyiz? Yazımızda ağız ve diş sağlığınıza katkıda bulunacak bakım önerilerinden bahsettik. Sizde bu önerilere dikkat ederek ağız ve diş sağlığınızı koruyabilir, daha güzel gülüşlere sahip olabilirsiniz. İşte o öneriler, keyifli okumalar.

Ağız ve diş sağlığında dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri dişlerinizi fırçalama şeklinizdir. Dişlerinizi oval bir şekilde yukarıdan aşağı doğru fırçalamalısınız. Yan bir şekilde aşırı sert bir şekilde bastırarak dişlerinizi fırçalamanız dişinizin yüzeyinde minik çiziklere neden olur. Bunun önüne geçmek için mutlaka yumuşak kıllara sahip bir diş fırçası almalısınız. Ayrıca diş fırçasını diş etlerinize fazla sürtmemeli, tahriş etmemelisiniz. Diş macunu seçimi de bir o kadar önemli. Uzun süre kullanılan beyazlatıcı içerikli diş macunlarının çoğu dişlerde ve diş etlerinde hassasiyete neden olmaktadır. Beyazlatıcı içerikli diş macunları birkaç ay hiç ara verilmeden kullanıldığında diş minelerinde hafif bir şekilde sızlama meydana getirebilir. Bunun önüne geçmek için dişleri beyazlatıcı macunların yanı sıra hafta içi arada bir dişlerinizin hassasiyetini alacak Sensodyne gibi diş macunlarınada yer vermelisiniz. Böylece dengeyği tutturacak ve dişlerinizin hassaslaşmasına meydan vermeden dişlerinizin beyazlamasına yardımcı olabilirsiniz.

Diş Eti Hassasiyeti

Diş eti hassasiyeti uzun süre beyazlatıcı etkili veya aşırı keskin alkol içeren ağız çalkalama sularının kullanılmasından meydana gelmektedir. Eğer sizde uzun süre geçmeyen ddiş eti problemi, diş etinizde hassasiyet ve en önemlisi diş eti renginizde değişim gözlüyorsanız hemen ağız çalkalama suyunu bırakmalısınız. Çünkü çoğu diş eti hassasiyetine sebep olan etken madde ağız çalkalama sularının içerisindeki yüksek orandaki alkolden kaynaklanmaktadır. Üzerinde yazıldığı gibi günde iki veya üç kere kullanmak sağlıklı diş etlerini ve sağlıklı dişleri bile hassasiyeti yaratabilecek kadar önemli bir düzeydedir. Eğer halihazırda hassas bir diş etiniz varsa alkol içerikli gargaralardan kaçınmalısınız.

 

Diş Bakımında Doğal Yöntemler

Dişlerinizin bakımı için doğal yöntemler denemek istiyorsanız hindistan cevizi yağı ile ağız gargarası yapmayı deneyin. Birkaç dakika ağzınızda tuttuğunuz hindistan cevizi yağını gargara yaparak daha sonra tükürün. Bu ağzınızın içerisindeki bakterilerin dışarı çıkmasına yardımcı olacak ve en önemlisi dişlerinize doğal bir parlaklık kazandıracaktır. Ayrıca sirkeli su diş eti hassasiyetinizi geçirecek ve keza dişlerinizin parlamasına yardımcı olacaktır. Aynı zamanda sirkeli su ağzınızda oluşan bakterilerin oluşumunu da engelleyecek ve ağız kokusunu da minimuma indirecektir.

 

Ağız Kokusu İçin Deneyebileceğiniz Doğal Yöntemler

Karanfil

Karanfili ağzınızda birkaç dakika bekleterek ağzınızda oluşan kötü kokunun ortadan kalkmasına yardımcı olabilirsiniz.

 

Nane

Nane yapraklarını çiğneyerek daha ferah bir nefese sahip olabilir ve şeker kullanmadan naneli sakıza gerek kalmadan nefesinizi tazeleyebilirsiniz. Siz de bu önerilere kulak vererek diş ve diş eti problemlerinizi minimuma indirebilir ve uzun vadede diş eti bakımınızı dişlerinizin bakımını yaparak daha beyaz gülüşlere sahip olabilirsiniz.

CEVAP VER

Yorum atmayı unutmayın
Lütfen isminizi giriniz