Aktif Lens Kullanıcılarının Dikkat Etmesi Gereken Öneriler

 

Eğer göz renginizi değiştirmek, farklı bir görünüme sahip olmak veya gözlük kullanmamak adına aktif bir lens kullanıcısıysanız o halde bu önerilere kulak vermelisiniz. Göz sağlığınızın bozulmaması herhangi bir riske girmemesi adına bu öneriler hayat kurtarıcı olabilir. Yazımızda aktif lens kullanıcılarının dikkat etmesi gereken önerilerden bahsedeceğiz, keyifli okumalar.

Hijyen kuralı

Aktif lens kullanıcılarının dikkat etmesi gereken en önemli maddelerden biri ellerinin hijyenik olmasıdır. Ellerindeki hijyeni sağlamak adına birçok lens kullanıcısı hızlı bir şekilde ellerini suya tutuyor veya sabunlayabiliyor. Fakat bu bakterilerin tam anlamıyla ölmesini sağlamıyor maalesef. En az 1-2 dakika ellerinize sabun ile düzenli masaj yaparak ve köpürterek özellikle tırnak içlerini temizlemeniz de ekstra önem teşkil ediyor. Özellikle tırnak içinde biriken bakterileri yok etmek adına tırnak içlerini kullanmadığınız bir diş fırçası ile ovalayarak hijyen sağlayabilirsiniz.

Lens takarken dikkat edilmesi gerekenler

Lens takarken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri elinizde krem ve benzeri ürün maddelerinin kalmamış olması. Parmaklarınızla uyguladığınız fondötenden sonra yüzünüze güneş koruyucu veya nemlendirici uyguladıktan sonra göz çevresi kremini uyguladıktan sonra veya herhangi bir cisme dokunduktan sonra mutlaka ellerinizi tekrar yıkamalısınız. Elerinizde bulunan krem kalıntısı veya herhangi bir kozmetik kalıntısı lensle birleştiğinde gözlerinizin yanmasına neden olur. Şöyle düşünün, gözünüzün içine bizzat fondöten sıkmayacağınıza veya ellerinizdeki kremi gözünüze direk temas ettirmeyeceğinize göre elinizde kalan kalıntıların lens ile gözünüze geçmesinide istemezsiniz değil mi? Bu yüzden ellerinizi düzenli olarak dezenfekte etmelisiniz. Ayrıca telefon ve benzeri cisimlere de dokunmadan evvel mutlaka lenslerinizi hijyenik bir şekilde takmaya özen göstermelisiniz.

 

Tırnak boyunun önemi

Lens kullanıcıları kısa tırnaklı olursa çok daha rahat edeceklerdir. Keza uzun tırnaklı kullanıcılarda rahatlıkla lens takabiliyor fakat lens kullanıcılarının dikkat etmesi gereken en önemli nokta lensi göz kürelerine yerleştirirken gözün çizilmesini engellemektir. Uzun tırnaklı kişiler maalesef bu durumu sağlayamayabiliyor. Uzun tırnaklar göz çevresinde çizilmelere ve batmalar neden olabiliyor. Bu yüzden eğer ilk etapta lensi takıp çıkartırken zorlanan biriyseniz tırnaklarınızın kısa olmasında fayda var.

 

Lens nasıl temizlenir?

Lensin temizliği de bir o kadar önemli. Gözünüzden çıkardığınız lensi direkt lens kabına koymanız yeterli olmayabiliyor. Haftada en az bir kere lens solüsyonunu değiştirmeli lens solüsyonu ile hafif ve nazik bir şekilde lenslerinizi ovalamalı ve kalıntıları gidermelisiniz. Böylece lensleriniz gözünüze batmayacak ve daha uzun süre kullanmış olacaksınız.

 

Lens makyajdan önce mi sonra mı takılır?

En fazla sorulan sorulardan biri de budur. Lens makyajdan önce takılmalıdır. Temiz ve hijyenik parmaklarınız ile lensi göz kürenize oturtduktan birkaç dakika sonra gözlerinizin sulanması geçecektir. Ardından makyajınızı tamamlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Yorum atmayı unutmayın
Lütfen isminizi giriniz