Ankastre Ocakları Temizleme Yöntemleri

 

Kadınların gününün çoğu mutfakta geçiyor. Mutfakta temizliğin esas kuralı ise ankastrelerin pırıl pırıl parlaması. İş ankastre ocaklara gelince birazcık canımız sıkılabiliyor. Çünkü üzerinde sürekli yemek pişirdiğimiz ankastre ocakları temiz tutmak ve en önemlisi onları parıl parıl parlatmak bazen bizi zorlayabiliyor. Yazımızda ankastre ocakları temizlemeniz için farklı tekniklerden ve bilinen bazı popüler uygulamalardan bahsedeceğiz, keyifli okumalar.

Ankastre ocakları parlatmak için doğal bir parlatıcı sirke

Sirke her zaman temizlikte kullanılan ve evde kullanıldığında nazar kovduğuna inanılan doğal bir yöntemdir. Sirke hem kötü kokuları absorbe eder hem bakteri üremesini engeller hem de doğal parlatıcı etkisiyle aynalar camlar hatta ankastre ocaklar için bile kullanılabilir. Eğer ankastre ocağınız camdan oluşuyorsa sirkeyi kullanmayı mutlaka denemelisiniz. Yapmanız gereken şey ocağınızı derinlemesine temizledikten sonra ekstra parlaması için bir beze bir miktar sirke emdirdikten sonra iyice silmek ve ardından pamuklu bir bez ile kurulamak. Bu işlemi 2 kez tekrar ettiğinizde ocağınızın parıl parıl parladığını, leke görünümünü minimuma indiğini ve neredeyse ilk aldığınız haldeki kadar bakımlı göründüğünü fark edeceksiniz.

Silikonlu parlatıcılar

Çoğu zaman mutfakta silikonlu veya içeriğinde asit benzeri bulunan maddeleri kullanmaktan çekiniyoruz. Fakat özel günlerde ocaklarınızın parıl parıl parlamasını kafaya takmış durumdaysanız camsil gibi silikonlu temizleyicileride ocaklarınızda kullanabilirsiniz. Fakat bu tarz temizleyicileri kullanmadan evvel öncelikle ocağınızda birikmiş kir ve yağ kalıntılarını mutlaka temizlemelisiniz. Tek başına silikonlu parlatıcı ocağınızı temizlemeniz için yeterli olmayacaktır. Peki ocaktan kir ve yağ lekeleri nasıl kolay bir şekilde çıkartılır? Beyaz sabunun çıkartmayacağı bir leke yok sanırım. Çünkü son zamanlarda özellikle yeni gelinlerin en popüler temizlik trendlerinden biri de beyaz sabunu rendeleyerek evin birçok alanında kullanmak. Rendelediğiniz beyaz sabunu bir miktar süngere emdirdikten sonra hafif bir şekilde süngerin tersi ile lekeleri ovalamayı deneyin.

Çok kolay bir sekilde lekelerin çıktığını, ocağınızın çizilmediğini ve en önemlisi silikonlu yüzey temizleyicisi ile üzerinden geçtiğinizde çok daha parlak ve bakımlı bir ocağa kavuştuğunuzu gözlemleneceksiniz. Sizde bu yöntemleri deneyerek veya kendi yönteminizi üretip doğal temizlik ürünlerine yönelerek ocağınızın temizliğini haftada 2-3 kere yaptıktan sonra yeni alınmışcasına parlak ve en önemlisi uzun süre leke tutmayan bir ocak yüzeyine sahip olabilirsiniz.

CEVAP VER

Yorum atmayı unutmayın
Lütfen isminizi giriniz