Baş Ağrısı Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Günlerce geçmeyen baş ağrısı, ardarda baş ağrısının tekrarlanması aslında farklı şeylerin habercisi olabilir. Baş ağrısının birbirinden farklı nedenleri bulunabilir. Eğer sizinde günaşırı başınız ağrıyorsa belki de nedeni aklınıza gelmeyecek bu sebeplerden biri olabilir. Yazımızda baş ağrısının genel nedenlerinden ve çözüm önerilerinden bahsettik, keyifli okumalar.

Yanlış Saç Modeli

Bilinmeyen bir yöntem olarak yanlış saç modelinin yapılması baş ağrısına neden oluyor olabilir. Saçlarınızı at kuyruğu veya topuz yaparken çok sıkı bir şekilde lastik toka ile sıkarak topladıysanız veya derinize batacak şekilde firkete tutturarak saçlarınıza model verdiyseniz bu saçlarınızdaki baş ağrısının başınıza vurmasına neden olabilir. Saç ağrısı ile baş ağrısı çoğu zaman karıştırılmaktadır. Saç derisinde bulunan ağrı zamanla baş ağrısına neden olabilmekte ve saçlarınıza dokunduğunuzda hafif bir acı hissettirmektedir. Eğer böyle bir acı hissediyorsanız büyük ihtimalle saçlarınızı yanlış şekilde tarıyor ve çok sıkı şekilde topluyor olabilirsiniz.

Üşütmek

Saçlarınızı kurutmadan dışarıya çıktığınızda herhangi bir rüzgara veya soğuğa maruz kaldığınız da üşütme faktörü de baş ağrısına neden oluyor olabilir. Saç derisindeki ıslaklık, soğuk hava ve rüzgarın etkisiyle birleştiğinde üşütmenize neden olur ve bu da yoğun bir baş ağrısına neden olur. Bu baş ağrısı kimi zaman bir haftayı bulabilir ve canınızı sıkabilir. Böyle durumlarda geçmeyen baş ağrılarından muzdaripseniz belki de sinüzitiniz tetikleniyor olabilir. Sinüzitten kurtulmak için doktorunuza başvurup serum fizyolojik veya tuzlu su yardımıyla bronşlarınızın temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

 

Migren

Migreni tetikleyen birbirinden farklı etmenler vardır. Yoğun stres altında kalmak, sürekli beyaz ışığa bakmak veya fazla tatlı tüketimi baş ağrısının nedenlerinden olabilir. Migren birkaç hafta sürebilir ve ciddi bir acı yaratabilir. Hatta çoğu zaman acil de kendinizi bulabilirsiniz. Bunun en büyük nedenlerinden biri migren ile başa çıkma yönteminizi henüz keşfedememiş olmanızdır. Bunun için mutlaka karanlık bir odada yatmalı, çikolata türevlerini tüketmemeli, sessiz ve sakin şekilde dinlemelisiniz.

 

Yanlış Beslenme

Yanlış beslenme, gürültülü ortamlarda uzun süre kalma, sigara içilen ortamlarda havayı soluma gibi nedenlerden dolayı da baş ağrısı faktörü ortaya çıkmaktadır. Yoğun alkol tüketimi, fazla gazlı içecek tüketimi baş ağrısına neden olan başka etmenler arasındadır. Temiz hava almak ve iyi bir uyku uyumak baş ağrısının hafiflemesine yardımcı olacaktır.

 

Uzun Süre Aç Kalmak

Açlık kan şekerinizin düşmesine, tansiyonunuzun düşmesine neden olur. Bununla birlikte ciddi bir baş ağrısı ve halsizlik problemide tetiklenmiş olur. Eğer 5-6 saat kadar aç kaldıysanız kan şekeriniz düşmüş ve bu yüzden başınız ağrıyor olabilir. Ciddi miktarda yüklenmeden hafif tatlı ve tuzlu yiyecekler tüketerek baş ağrınızın hafiflemesine yardımcı olabilirsiniz.

CEVAP VER

Yorum atmayı unutmayın
Lütfen isminizi giriniz