Bebek Odası Nasıl Düzenlenir?

 

Bebek odası düzenlemek her annenin ve babanın hayalidir. Bebeğinizi beklerken sağlıkla kucağınıza almayı dilerken bir taraftanda onun odasını hazırlamak sizler için oldukça heyecan vericidir. Fakat bebek odasını düzenlerken çoğu anne baba telaşa kapılabiliyor ve yanlış tercihlerde bulunabiliyor. Yazımızda keyifli bir şekilde bebeğinizin odasını düzenlerken aynı zamanda ihtiyaç dahilinde mobilyaları satın almanız ve dekorasyon yapmanız için birbirinden özel önerilerde bulunduk. Sizde bebeğiniz doğmadan bebeğinizin odasını ideal bir odaya çevirmek için bu yazıdan faydalanabilirsiniz. Haydi yazımıza geçelim, keyifli okumalar.

Bebek odasını düzenlerken ilk olarak duvarın rengiyle işe başlayın. Seçeceğiniz mobilyaların rengine uygun şekilde duvarın rengini belirleyebilirsiniz. Genel anlamda klişe olsada kız çocukları için uçuk pembe tonları, erkek çocukları için nil yeşili veya bebek mavisi tonları kullanılır. Fakat siz bir farklılık yapmak ve huzurlu bir ortam yaratmak istiyorsanız açık gri tonlarını kullanabilirsiniz. Açık gri tonları seçeceğiniz  beyaz mobilyalar, kahverengi mobilyalar veya ahşap rengi mobilyalar için ideal olacaktır.

Sıra geldi mobilya seçimine. Mobilya tercih ederken kanserojen madde içermeyen, verniklenmemiş veya ham dokusunu koruyan mobilyaları tercih etmelisiniz. Ayrıca bebek doğduğunda annenin bebek odasında kalması için ufak bir kanepe veya çocuğunu emzirirken rahat edebileceği minik bir koltukta ekleyebilirsiniz. Bebek odasında olmazsa olmaz ürünlerden biri de soft ışıklar. Yumuşacık lambalar bebeğinizin gözlerine zarar vermeden uykuya dalmasına yardımcı olurken hafif loş ortam sizin etrafı görebilmeniz ve bebeğinizi emzirebilmeniz, onunla ilgilenebilmeniz için ideal olacaktır. Bu yüzden aydınlatma önerilerimize kulak verin. Hafif sarı ışık uyku getirecek, beyaz ışık ise gözleri biraz olsun yoracaktır. Bu yüzden hafif soft sarı ışık kullanabilirsiniz.

 

Sıra geldi halı seçimine. Halı seçiminde aşırı tüylü, uçuşan ve koparak dökülen ürünlerden uzak durmalısınız. Mümkün olduğunca sık dokunmuş hatta kilim benzeri halıları kullanmak hijyenik açıdan çok önemlidir. Bebeğinizin odasının temizliğini rahat bir şekilde yapabilmek için fazla eşya ile doldurmamalı, fazla tozlanmaya sebep olacak eşyaları oda da bulundurmamalısınız. Bu yüzden minimal eşyalar ve minimal duvar dekorları ile çocuğunuzun odasını renklendirmelisiniz. Halı tercihlerinde fazla tüylü halılar etrafa uçuşmasına neden olacak ve bebeğinizi rahatsız edecektir. Bebeğiniz için minik bir dolap, eşyalarını koyabileceğiniz bir raf ve bez değiştirme ünitesinide eklemeyi ihmal etmeyin. Günümüzde bebek mobilyaları artık yıllar sonra çocuğunuz ergenlik çağına geldiğinde bile kullanılacak kadar işlevsel. Bu tarz mobilyalara bütçe ayırırsanız ilerde mobilyaları değiştirmek zorunda kalmadan ergenlik ve gençlik dönemi dahil olmak üzere yıllarca kullanabilirsiniz.

CEVAP VER

Yorum atmayı unutmayın
Lütfen isminizi giriniz