Bitki Bakımı ve Sağlığı İçin Altın Öneriler

 

Evimizin rengi olan bitkiler sadece evimizi şenlendirmekle, renklendirmekle kalmaz aynı zamanda yaşayan birer canlı oldukları için evimizin atmosferini değiştirir ve daha sıcak hale getirirler. Evde bakılan süs bitkileri, yeşil yapraklı bitkiler ve çiçek açan bitkiler başta olmak üzere sarmaşıklar ve daha özel bitkiler için uygulamanız gereken altın değerinde kurallar yazımızda. İşte o püf noktaları, keyifli okumalar.

Bitkilerinizi düzenli olarak güneşe koymak veya yaz aylarında düzenli olarak birkaç saat olsun balkona çıkartmak temiz hava almalarını sağlar ve güneşle haşır neşir olan bitkiler daha hızlı uzar. Eğer bitkinizin uzama hızının yavaşlığından şikayet ediyorsanız belkide yeteri kadar güneş ışığı almamasındandır. Elbette her bitki direkt olarak güneşe maruz bırakılmamalı. Fakat özellikle bahar ve yaz aylarında en azından birkaç saat güneş altında dinlendirilen bitkilerin çok sağlıklı olduğu bir gerçek.

Bitkilerin sürekli güneşe bakan tarafları biraz daha kurumuş ve sararmış hale gelebilir. Bunu önüne geçmek için 2-3 günde bir bitkilerinizi kendi etrafında çevirmeli ve böylece bitkilerinizin güneşe bakan kısımlarını değiştirmelisiniz. Eğer uzun bir bitkinizin sağa veya sola doğru yamulduğunu fark ediyorsanız size şu altın öneride bulunalım. Bitkiler her daim güneşe bakan kısımlarına doğru eğilirler. Bu güneşe dönük kısımlarının sağa veya sola doğru yatmasına neden olur. Fakat bitkiyi kendi ekseni etrafında çevirdiğinizde bitkiniz tamamen düzgün bir şekilde uzayacaktır.

 

Sulama İşlemlerini Nasıl Yapmalısınız?

Her bitkinin sulama sıklığı, sulama aralığı farklıdır. Fakat sulama işlemi yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri her zaman aynı saat aralığında sulama yapmanızdır. Gündüz saatlerinde veya gece saatlerinde sulama yapıyorsanız bunu aksatmamalısınız. Çoğu bitkinin gündüz saatinde sulama yapılmasını sevdiğinide ekleyelim. Ayrıca sulama suyunun aşırı soğuk, aşırı sıcak veya kireçli olmamasına dikkat etmelisiniz. Mümkün olabildiğince dinlendirilmiş su bitkiler için ideal olacaktır.

 

Bitkiler için Vitamin Önerileri

Çoğu bitkinin uzama hızı yavaşladığında bitkiler için vitamin önerileri devreye giriyor. Bu tarz vitaminleri bitki satan yerlerde bulabilirsiniz. Bu takviye ürünleri sayesinde bitkileriniz daha hızlı çiçek açacak, yapraklarını daha çabuk açacak ve boylanacaktır.

CEVAP VER

Yorum atmayı unutmayın
Lütfen isminizi giriniz