Cildi Sabun İle Yıkamak Zararlı Mı?

Geçmişten günümüze sabun hem mis gibi kokusu, hem de cildimizi derinlemesine temizleyişi ile banyomuzun vazgeçilmezleri arasında yer almıştır. Fakat son dönemlerde çıkan tartışmalar arasında sabunun cilde iyi gelmediği, cildi tahriş ettiği öne sürülmektedir. Peki sabun gerçekten cildi gerip kurutur mu? Hangi sabunları hangi aşamalarda hangi cilt tipleri kullanmalı? Yazımızda sabun kullanımının püf noktalarından zararlarından ve yararlarından bahsedeceğiz, keyifli okumalar.

Kuru Ciltler İçin Sabun Kullanımı

Sabun özellikle kuru ciltlerin derisini tahriş edecek, kaşındıracak ve ekstra kurutacak güce sahiptir. Elbette klasik market sabunları bu etkileri yaratabilir. Fakat aktardan alacağınız özel defne sabunu, aynısefa yağı sabunu gibi sabunlar cildinizi kurutmaz, aksine cildinize nem vererek kaşıntısını, kızarıklığını ve hassasiyetini alır. Cildinizi derinlemesine temizlerken aynısefa çiçeğinin yağı ile beslendiğini ve mis gibi koktuğunu hayaledin. Üstelik sabunların en önemli özelliği içerisinde çoğunun zararlı kimyasal bulundurmaması. Özel ev yapımı sabunlardan satın alırsanız kuru ciltler dahil olmak üzere cildiniz kurumadan ve tahriş olmadan kullanabilirsiniz.

Lekeli Ciltler İçin Sabun Kullanımı

Özel pirinç sabunları, inci tozundan üretilmiş sabunlar cilt renginizi açmaya leke görünümünün hafiflemesine yardımcı olur. Özellikle güneş lekelerinden muzdaripseniz inci tozu sabunu buna çözüm olabilir. İnci tozu sabunu ile tüm vücudunuzu ve yüzünüzü temizleyebilir ve leke görünümünden kurtulabilirsiniz. Pirinç sabunu da aynı şekilde. Bildiğiniz gibi Asya’daki kadınlar güneşe bile şemsiye ile çıkmakta güneşin zararlı etkilerine karşı cildini kusursuz bir şekilde korumaktadırlar. Ayrıca sabah akşam demeden pirinç bazlı ürünleri cilt bakımlarında kullanmaktadırlar. Pirinç tarlalarında çalışan kadınların pirinç sabunu, pirinç suyu gibi ürünleri ciltlerine sürdüğü bilinmektedir. Doğal pirinç sabunu özel bir cilt açıcı güce sahiptir. Cilt rengini açması ile birlikte cildinize nem verir kuru ve hassas ciltlerin kullanımında da uygundur.

 

Yağlı Ciltler İçin Sabun Kullanımı

Yağlı ciltler özellikle içeriğinde defne yaprağı, çay ağacı yağı ve mentol bulunan sabunları kullandıklarında ciltlerindeki sebumun dengelendiğini, sivilcelenmenin ve aknelenmenin minimuma indiğini gözlemleyecekler. Özellikle doğal çay ağacı yağı sabunu cilt bakımında sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kere kullanıldığında olumlu sonuçlar doğurabilmektedir. Sizde sabunları ev yapımı, doğal veya aktardan aldığınız şekilde kullanırsanız market sabunlarına kıyasla cildinizi kurutmadığını tahriş etmediğini fark edeceksiniz.

CEVAP VER

Yorum atmayı unutmayın
Lütfen isminizi giriniz