Cilt Temizliğinde Doğru Bilinen Yanlış Uygulamalar

Cilt bakımı hakkında doğru bildiğiniz bazı ayrıntılar belki de oldukça yanlış, bu uygulamalardan bazıları cildinizi yanlış temizlemek, yanlış bir şekilde ölü derilerden arındırmak dahi olabilir.. Detaylar yazımızda, keyifli okumalar!

Ölü Derilerden Kurtulmak İstiyorsanız..

Makyajınız cildinizde pul pul ve pütürlü duruyorsa belki de cildiniz ölü derilerle dolmuş ve arındırılmaya ihtiyaç duyuyor olabilir.. Bunun için genellikle içerisinde çeşitli partiküller bulunan peelingler her cilt için uygun değil maalesef.. Çünkü özellikle hassas ciltler için bu tarz sert partiküller tahriş edici olabilir.. Cildinizde görünmeyecek ufaklıkta çizikler oluşturan peeling ürünleri ayrıca hassas ciltlerde kızarmaya ve geçmeyen tahrişe yol açıyor.. Mikro yani neredeyse görünmez ufaklıkta peelingler her cilt için çok daha uygun olacaktır. Burun ve özellikle alın çevresindeki pütürleri giderirken cildinizi daha parlak ve canlı hale getirecekler. Bu da hem makyajınızın daha güzel görünmesine yardımcı olacak hem de cilt bakım ürünlerinin daha hızlı ve verimli emilmesini sağlayacak.

Cildinizi Temizlerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Çok sıcak su ile cildinizi temizlemek de cildiniz için bir o kadar zararlı. Cildin sebum dengesini tamamen bozan ekstra yağlanmaya, ekstra kurumaya ve hatta egzama oluşumuna bile neden olabilen en büyük yanlış cildin çok sıcak su ile temizlenmeye çalışılmasıdır. Cilt yüzeyi yüzümüzdeki en hassas dokudur. Bu yüzden yüzümüzdeki en hassas dokuyu kaynar su ile temizlemeye çalışmak cildimizde ciddi yanıklar meydana getirebileceği gibi gözeneklerimizi genişletir ve içine daha fazla kir, yağ dolmasına neden olur. Bunu önlemek için özellikle soğuk su ile cildimizi temizlemeliyiz.

Soğuk Suyun Cilt İçin Faydaları

Soğuk su damarların sıkılaşmasına yardımcı olurken gözenek görünümünü azaltır ve cilde daha dinç bir ifade katar. Eğer sabahları göz altı ve yüz şişliğinden şikayet ediyorsanız soğuk suyu mutlaka denemelisiniz.

Siz de cildiniz için zararlı içerikleri gözardı etmemeli, mutlaka ürünleri satın alırken arkasında yazan içerikleri kontrol etmeli ve evde yaptığınız maskelere bir o kadar dikkat etmelisiniz. Böylece cilt sağlığınızı daha uzun süre koruyabilirsiniz.

CEVAP VER

Yorum atmayı unutmayın
Lütfen isminizi giriniz