Cilt Tipi Nasıl Anlaşılır?

Bildiğiniz gibi piyasada birbirinden farklı cilt tipleri için birbirinden farklı bakım ürünleri bulunuyor. Bu bakım ürünlerini tercih ederken en doğru tercihi yapmak ve cildimiz adına iyi bir adım atmak için mutlaka cilt tipimizi bilmemiz gerekiyor. Eczanelerin bazı günlerinde ücretsiz cilt bakımı analizleri yapılıyor. En doğru sonucu almak için bir dermatoloğa gidebilir veya bu tarz eczanelerin özel günlerinden faydalanarak cilt analizinizi yaptırabilirsiniz. Böylece cilt bakım ürünlerine belirli bir bütçe ayırırken cildinize en uygun ürünleri satın almış olursunuz. Zamanla cilt kalitenizin artması için, cildinizin daha dinç, diri ve taze görünmesi için size en doğru ürünleri kullanmak önemlidir. Evde kendi yöntemleriniz ile cilt tipinizi anlamanız da mümkündür. İşte püf noktaları..

Karma Cilt Tipi

Karma cildin en büyük göstergesi yanak kısımlarının kuru olması, dudak kısımlarının nispeten yüzün diğer bölgelerine oranla kuru olması fakat burnun ve özellikle T bölgesinin yağlı olmasıdır. T Bölgesinden kastımız alın, burun kemeri ve çene bölgesidir. T bölgesi yağlı diğer kısımlar kuru olan ciltler karma cilt olarak adlandırılır. Bu tarz ciltler hem cildindeki kuru bölgeler hem de yağlanan bölgelere özel farklı ürünler kullanmalıdır. Örneğin sebumu çeken kil maskelerini sadece T bölgesine uygulamalı, zaten kuru olan yanak bölgesine getirmemelidir. Aksine kuru bölgeler için de nem maskesi uygulayarak ciltlerini dengeleyebilirler.

Kuru Ciltler

Kuru ciltlerin en büyük problemi alerjik olmaları, çabuk kızarmaları, ciltlerinin kuruluktan pul pul dökülmesi ve hatta egzamatik problemler yaşamalarıdır. Kuru cilt tipini anlamak diğer cilt tiplerine oranla çok daha kolaydır. Kişi kendini nemlendirici uygulamadığı zaman daima gergin hisseder. Yüzünde kaşıntı meydana gelebilir.

Yağlı ciltler

T bölgesi başta olmak üzere yüzün diğer bölgelerinde de sebum yani yağ üretimi fazladır. Gün içerisinde burun üzerinde elle kontrol edildiğinde ciddi bir yağlanma problemi gözlenir.  Çene bölgesinde yanak bölgesinde ve hatta alın bölgesinde yoğun yağlanma sorunu yaşayan kişilerin sebum üretimi çok daha fazladır. Bu da yağlı cilt anlamına gelir. Bu tarz ciltler gün içerisinde makyajının kusmasından, parlamasından ve ekstra terlemesinden şikayetçilerdir. Bu cilt tiplerinin her biri için özel bakım ürünleri, temizleme jelleri, kremler,  nemlendirici losyonlar ve tonikler bulunuyor. Her cilt tipine uygun bu bakım ürünlerini kullanarak sizde cildinizi analiz edebilir ve zamanla kontrol altına alabilirsiniz.

CEVAP VER

Yorum atmayı unutmayın
Lütfen isminizi giriniz