Cilt Tipinizi Keşfedin Doğru Bakım Ürünlerini Kullanın

 

Cildimiz yıllar boyu korumamız gereken sürekli değiştiremeyeceğimiz tıpkı bir kıyafet gibi giyip çıkaramayacağımız en önemli organımızdır. Cildimizi iyi korumak yıllarca sürecek olan yaşlanma karşıtı ürünleri doğru bir şekilde uygulamak, cildimizin kalitesini arttıracağı gibi aynı zamanda büyük ölçüde kırışıklıklarıda önleyecektir. Peki ama cilt kalitesini arttırmak için doğru ürünleri kullanmanın önemini hepimiz biliyor muyuz? Çoğu zaman eczanelerde ücretsiz cilt bakım günlerinde cilt analizi yaptırılabiliyor veya en yakın hastanenin dermatoloğu ile konuşarak cildinizin yapısını, türünü öğrenebilirsiniz. Fakat tüm bunlara vaktiniz yok ise cilt tipinizi belirlemek için birkaç küçük adımdan sonra karar verebilirsiniz.

Kuru ciltler

Kuru ciltler ciltlerinde çoğu zaman kaşıntı, hassasiyet, gerginlik problemi yaşarlar. Bunun en büyük nedeni cildinin yeteri kadar nem alamaması, nemsiz kalmasıdır. Kuru ciltlerin büyük problemi düzenli olarak nemlendirilmediklerinde egzamatik problemler dahi yaşayabilmesidir.

Yağlı ciltler

Yağlı ciltler çoğu zaman sivilceli ciltler ile karıştırılır. Fakat her yağlı cilt sivilce çıkartacak diye bir bir şey yoktur. Yağlı ciltlerin en büyük problemlerinden biri gün içerisinde özellikle burun bölgesinde ciddi anlamda yağlanma, makyajın kusması veya herhangi bir krem tarzı ürün sürüldüğünde cildin rahatsız olarak kusma yapmasıdır.

 

Karma ciltler

Yanak ve alın bölgesi kuru hatta cildin bazı yerleri egzamatik problemlerle dolu fakat genellikle T bölgesi yağlı olan cilt tipine karma cilt denmektedir.

 

Nasıl cilt bakım ürünleri tercih etmelisiniz?

Kuru ciltler özellikle makyajını temizlerken cildini ekstra kurutmayacak yağ bazlı temizleyicilerden faydalanmalı. Yağlı ciltler ciltlerindeki sebum dengesini düzenleyecek jel formdaki temizleyici ürünlerden faydalanmalı. Karma ciltler ciltlerindeki sebumu düzenleyecek ve en önemlisi ciltlerini ekstra yağlandırıp kurutmayacak süt veya köpük forumdaki temizleyicilerden faydalanmalı. Peki ya nemlendiriciler, ister yağlı ister kuru isterseniz karma ciltli olun. Her cildin nemlendirilmeye ihtiyacı vardır. Kuru ciltler ciltlerini adeta bir tabaka gibi örten egzamatik problemlerle savaşmanıza neden olacak faktörleri ortadan kaldıran, kuruluk ve hassasiyet sorununu gideren biraz daha kalın formüldeki kremleri tercih etmelidirler. Yağlı ciltler ciltlerindeki sebumu dengeleyecek, yağlanmayı kontrol altına alacak, varsa akne oluşumunu önleyecek içerisinde çay ağacı içeriği bulunan jel formdaki kremleri tercih etmelidirler. Karma ciltler ciltlerini ne yağlandıracak ne de ekstra kurutacak kremlerden uzak durmalıdırlar. Bunun yerine losyon formunda ve sebum dengesini düzenleyen ürünler kullanmalıdırlar.

 

Cilt bakım ürünleri tercih edilirken nelere dikkat edilir?

Cilt tipiniz ne olursa olsun içerisinde zararlı bileşenler bulunan ürünlerden uzak durmalısınız. Bu ürünlerin arka kısmındaki içerikleri okuduğunuzda özellikle baş kısımda yazan paraben, parfüm, alkol veya sls türevlerinden uzak durmalı, mümkün olabildiğince organik içeriklere yönelmelisiniz. Özellikle cilt bakım ürünlerinde parfüm en istenmeyen içeriklerden biridir. Cildinize bu tarz zararlı kimyasallar uygulamak cilt tipiniz ne olursa olsun uzun vadede zarara yol açacaktır. Sizde cilt tipinizi belirleyerek doğru ürünleri doğru şekilde kullanıp cildinizi geleceğe hazırlayabilir, kırışıklık oluşumunu minimuma indirebilirsiniz.

CEVAP VER

Yorum atmayı unutmayın
Lütfen isminizi giriniz