CV Hazırlarken En Sık Yapılan Hatalar

CV iş başvurularında sizin kolayca tanımamızı sağlayan ve belki de işe alınmanızdaki en büyük faktörlerden biridir. CV hazırlarken birbirinden farklı hatalar yapılıyor. Yazımızda CV hazırlarken yapılan hatalardan bahsettik, keyifli okumalar.

CV hazırlarken yapılan en büyük hatalardan biri CV’nin oldukça düzensiz olmasıdır. CV’nin görünüşünün tekdüze olması, düzenli olması işverenin gözünde kolaylık sağlayacak ve sizin CV’nizi daha fazla incelemesine olanak tanıyacaktır. Örneğin tek tip yazı fontu ile CV’nizi oluşturmak, dilbilgisi kurallarına uyarak düzgün cümleler kurmak, imla kurallarına dikkat etmek, nokta ve virgüle dikkat etmek, maddelendirirken madde imleçlerini kullanmak, düzgün ve düzenli CV görünümünü yaratacağından işinizi çok daha kolaylaştıracaktır. Bu tarz görünümleri yaratırken profesyonel olması için A4 kağıdına standart yazı boyutlarında ve standart yazı fontunda yazılar yazmanızı öneriyoruz. Bu sizi çok daha profesyonel gösterecektir..

CV hazırlarken yapılan bir başka hata sayfalar dolusu CV hazırlamaktır. CV sizin iş hayatınızı, çalışma hayatınızı, geçmişinizi özetleyen bir kağıt halinde olmalıdır. Sayfalarca adeta bir hikaye anlatıyormuşcasına dolu dolu sayfalar yazmanız işverenin gözünde yoruculuktan başka bir şey olmayacaktır. Özellikle ilk sayfanızda verdiğiniz bilgiler çok önemlidir. Bu sayfada kendinizi kısaca anlatmalı okuduğunuz, okulu mezun olduğunuz bölümü ve referanslarınızı yazmalısınız. CV hazırlarken yapılan bir başka hata ise sayfa sayfa referans yazmaktır. Elbette sizin başka bir işyeri tarafından önerilmeniz oldukça önemli. Hatta birçok işveren referans kısmını oldukça iyi irdeler. Fakat bu 4 veya 5 referans ile sınırlı kalmalı. Mümkün olduğunca kısa referansla ve sizin için en önemli referansları kullanmanızı öneriyoruz. Aksi halde bu boş sayfalardan ve incelenmesi zor sayfalardan başka bir şey haline dönüşmeyecek, işverenin ilgisini çekmeyecektir.

CV hazırlarken dikkat etmeniz gereken bir başka kural ise sizden istenen bilgileri iş yerine sunmaktır. Ekstra bilgiler yazmak, ekstra olarak sayfalarca kendinizi anlatmak sadece sayfaları boş olarak doldurmanıza yarayacak ve CV’nizi daha karışık hale getirecektir. CV’nizin işveren tarafından kusursuz bir şekilde incelenmesini istiyorsanız dikkat çekici, kısa, özet ve net olmasına dikkat edin. Net demişken CV hazırlarken yapılan en büyük hata “hemen hemen” “vesaire” gibi cümlelerin ard arda kullanılması ve ucu açık cümleler ile cümlelerin bitirilmesidir. Yapabildiğinizi yeteneklerinizi ucu açık cümleler ile değil kesin ve net cümlelerle anlatmaya çalışın. Bu hem özgüvenli görünmenize yardımcı olacak hem de fazla kelimelerden kaçınarak kelime tasarrufu yapmış olacaksınız. İşte CV hazırlarken birbirinden farklı tüyolar ile en çok yapılan yanlışları bir arada sizler için derledik. Sizde bu kurallara dikkat ederek çok daha profesyonel bir portfolyo, çok daha profesyonel bir CV hazırlayabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Yorum atmayı unutmayın
Lütfen isminizi giriniz