Diş Ağrısına İyi Gelen Doğal Yöntemler

 

Gecenin bir yarısı dişiniz apse yaptığında, dolgunuz ağrıdığında hastaneye gidecek durumu kendinizde bulamıyorsanız evde uygulayacağınız basit yöntemler ile diş ağrılarınızı biraz olsun hafifletebilirsiniz. İşte o yöntemler, keyifli okumalar.

Diş ağrılarının ne denli zor olduğunu hepimiz biliyoruz. Ev ortamında ağrılarınızı biraz olsun dindirmek için her evde bulunan sirkeyi deneyebilirsiniz. Sirke doğal bir antibakteriyeldir. Bölgeyi temizler, hassasiyeti giderir ve en önemlisi diş minesinde olan hassasiyeti gidererek ağrınızın biraz daha hafiflemesine yardımcı olabilir. Tercihen elma sirkesini veya üzüm sirkesini dişinizin üst katmanında uzun süre durdurabilmek adına bir pamuğa emdirin. Ardından ağrıyan dişinizin üzerine bu pamuğu getirin ve dişinizi biraz olsun sıkın. Ağzınız hava almayacak şekilde kapalı durmalı. Sirke biraz olsun ağrınızı giderecek ve en azından dişinizin hassasiyetini alacaktır.

Diş Macunu Önerileri

Dişlerinizi fırçalamak belkide dişlerinizin arasına girmiş hassasiyet yaratan parçanın çıkmasına yardımcı olacaktır. Dişiniz belkide çürükten veya hassasiyetten ağrımıyor, diş etinize bir şeyin saplanmasından, batmasından dolayı ağrıyor olabilir. Bunun önüne geçmek için ilk aşama olarak dişlerinizi fırçalamayı deneyin. İkinci aşama olarak ise diş etlerinizdeki hassasiyeti gideren ve diş etlerinizi biraz olsun rahatlatan özel bir diş macunu ile dişlerinizi fırçalamalısınız. Ayrıca diş etlerine bu macunu biraz olsun sürdüğünüzde diş etlerinizin hassasiyeti azalmış olacak. Böylece diş etlerinizdeki hassasiyetin azalmasıyla birlikte diş ağrınızda biraz olsun minimuma inmiş olacaktır. Daha sonra diş etlerine sürdüğünüz diş macununu temizlemeyi ve gargara yapmayı unutmayın.

 

Ağız Çalkalama Suları

Ağız çalkalama suları büyük oranda mentolden ve alkolden oluşmaktadır. Bildiğiniz gibi alkol uygulanan bölgeyi dezenfekte eder ve biraz olsun uyuşmasını sağlayarak hassasiyeti giderir. Eğer evinizde alkol bazlı ve nane, mentol aromalı bir ağız çalkalama suyu var ise ağzınızı birkaç dakika bu suyla çalkalayarak hassasiyetin giderilmesini sağlayabilirsiniz. Alkolün verdiği ferahlatıcı etkiyle diş ağrılarınız minimuma inecektir. Elbette bu saydıklarımız maalesef geçici çözümler. Uzun süre geçmeyen diş ağrılarının daha ileriye gitmemesi için mutlaka diş hekimine görünmeyi ihmal etmeyin. Ayrıca diş etlerinize, dişinize aşırı asidik maddeler uygulamaktan kaçının.

CEVAP VER

Yorum atmayı unutmayın
Lütfen isminizi giriniz