Duty Free Alışverişinde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Yurtdışına seyahat edecekseniz veya yurt içinde herhangi bir noktaya seyahat ederken hazır önümüzde duty free marketler varken aradığınız ürünleri satın alacaksanız dikkat etmeniz gereken püf noktalarını yazımızda sizler için derledik. İşte duty free kültürü hakkında ve duty free alışveriş yaparken dikkat etmeniz gerekenler hakkında kapsamlı bilgiler, keyifli okumalar..

Duty Free Nedir?

Özellikle yurtdışına seyahat edenlerin veya yurt içinde şehir değiştirenlerin uğrak mekânı olan duty freeler havaalanlarında bulunan marketlere verilen isimdir. Marketlerin içerisinde içeceklerden, yiyeceklere, parfümden, kozmetiğe, kıyafetten, temizlik ürünlerine, teknolojiden, ev gereçlerine varana kadar birbirinden farklı ürünleri bulabilirsiniz. Bu ürünlerin avantajlı olması ekstra olarak ekonomik olmasıyla sınırlanıyor aslında. Hatta çoğu zaman ülkemizde bulunmayan birçok markayı da duty free mağazalarında görüyoruz..

Duty free mağazalarının en büyük özelliği ülkemizde bulunmayan birçok markaya ev sahipliği yapması ve çoğu zaman uygun fiyat segmentinde yer alması. Peki duty free alışveriş, yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Yazımızın başında duty freelerin indirimli ve avantajlı olduğundan bahsettik. Fakat bazı markalarda bu durum söz konusu olamayabiliyor. Özellikle kimi zaman kampanyada olan ve dışarıdan satın aldığınızda çok daha uygun bir şekilde satın alabileceğiniz markaları duty free den haberiniz olmadan daha pahalıya satın alabilirsiniz. Diğer bir dikkat etmeniz gereken nokta ise duty free alışveriş yaparken uçak limitini aşmamak.

Limit pasaportunuzda yazılan sınırla karşılaştırılarak ölçülebilir. Özellikle yanınıza alacağınız ve uçağa yükleyeceğiniz bagaj kapasitesinin kilosunu geçmeden, duty free alışverişlerinizi yapabilirsiniz. Duty free alışverişi yaparken hem ürünlerin kilo bazında tartılması, hem de nakit tutarının belirlenmesi limiti aşmamanız için oldukça önemlidir. Ayrıca bu alışverişi yaparken uçakta seyahat edeceğinizi düşünerek uçağın seyahatini tehlikeye atacak ürünlerden kaçınmanız gerekmektedir. Bazı ünlü markaların ülkede fiyat açısından pahalı olduğu günlerde duty free iyi bir seçenek olabilir. Özellikle yurt dışına çıkan kişilerin pasaportlarını göstererek alışveriş yapabileceği duty free mağazalarında bir vergi ödenmemektedir. Duty free den alışveriş yaparken uyulması gereken kuralların başında ise mutlaka ülkelerinde izin verilen veya ülkelerinin limitlerini aşmayacak şekilde alışveriş yapılması gerektiğidir.

Duty freelerde gıdadan, temizlik ürünlerine hatta tekstil ve kıyafet ürünlerine kadar birbirinden farklı ürün çeşitlerini bulmanız mümkündür. Fakat çok fazla alışveriş yapıp size önerilen limiti almanız durumunda aldığınız ürünleri maalesef havaalanı görevlilerine teslim etmek zorunda kalabilirsiniz. Birbirinden farklı fırsatların bulundu ve genellikle fiyat bakımından uygun olan ürünlerin satıldığı duty free de yine de dikkatli olarak ürünlerin fiyat bazında değerlendirilmesini yaparak ve limitinizi aşmayarak güvenli bir şekilde alışveriş yapabilirsiniz. Siz de duty free mağazalarında hem paket aşım limitine dikkat ederek, hem ürünlerin uçak kapasitesine uygun olup olmadığını kontrol ederek, hem de dışarıdan edineceğiniz fiyat bilgisi ile daha ekonomik bir alışveriş gerçekleştirebilirsiniz.

CEVAP VER

Yorum atmayı unutmayın
Lütfen isminizi giriniz