Yüzme, koşu, yürüyüş gibi belli bir alanda yapılan ve bir plan dahilinde devam eden vücut hareketlerine egzersiz denir. Kilo vermek için birinci koşul olan egzersizlerin bilinmeyen pek çok başka faydası mevcuttur. Bu yazımızda egzersizin faydalarına değindik.

Mutlu hissetmenizi sağlar ve anksiyeteyi hafifletir.

Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda egzersizin, depresyon sorunu olan bireylerin kaygı ve streslerini azalttığı gözlemlenmiştir. Egzersiz esnasında ve sonrasında yayılan sıcak kimyasallar insanlara sakinleştirici etkisi vermektedir.

Kasların ve kemiklerin yapısını korur, güçlenmelerini sağlar.

Düzenli egzersiz yapmak kas kaybını azaltır ve yaşlandıkça kaybolması muhtemel olan gücünüzü korur. En yaygın kemik hastalığı olan osteoporoz hastalığını da önlemeye yardımcı olmaktadır.

Kendinize olan güveni arttırır.

Kişinin herhangi bir egzersize ( yüzme, yürüyüş, jimnastik ve benzeri) gücünün yetmesi ve onu devam ettirmesi, kendine olan saygısını arttırır. Sorumluluk bilinci gelişir ve öz değeri yükselir.

Cilt sağlığına katkıda bulunur.

Egzersiz kan akışını teşvik ederek cildi korur ve yaşlanma belirtilerini geciktirir.

Beyin gücünü arttırır, hafızaya yardımcı olur.

Egzersiz yapmak hipokampüsün büyümesini sağlar. Hipokampüs beynin hayati önem taşıyan  bir bölgesidir. Bu bölge hafıza ve öğrenme için hayati önem taşır. Egzersiz alzheimer ve şizofren riskini azaltır. Beyindeki oksijen ve kan akışını geliştirir.

Uyku sorununu giderir.

Yatmadan beş veya altı saat önce yapılan egzersiz vücudun çekirdek sıcaklığını yükseltmektedir. Vücut sıcaklığı normale döndüğünde ise vücut onu uyku zamanı olarak değerlendirmektedir.

Kronik hastalık riskini azaltır.

Düzenli egzersiz alışkanlığı edinmemek kronik hastalıkların temel nedenlerindendir.  Örneğin, egzersiz yapmamak göbek yağında ciddi artışlara sebep olarak diyabet hastalığı ya da kalp hastalığını beraberinde getirmektedir.

Düzenli egzersiz yapmak kan yağ seviyesini düşürmekle kalmaz kronik hastalık riskini azaltır.

Egzersizi bir düzene oturtup hayatınızın merkezine koyarsanız hem fiziksel hem ruhsal anlamda büyük bir aşama kaydetmiş olursunuz. Bu yüzden hayatı yemek, içmek gibi belirli ihtiyaçlardan ibaret görmeyin.

CEVAP VER

Yorum atmayı unutmayın
Lütfen isminizi giriniz