Egzama Neden Olur?

 

Kadın, erkek, büyük, küçük demeden egzamalar canımızı sıkan en önemli cilt problemlerinden biridir. Egzamanın oluşma nedeni farklı reaksiyonlar gösteren ciltlerde farklı sebeplerden dolayı kaynaklanıyor olabilir. Egzama oluşumu hem çocukları hem de büyükleri yakından etkiler. Peki egzama oluşumunun genel nedenleri nelerdir? Yazımız da egzama oluşumunun genel nedenlerinden ve bakım önerilerinden bahsedeceğiz, keyifli okumalar.

Stres Egzamaya Neden Olur Mu?

Stres aslında tüm vücudumuzun sağlığını yakından etkilediği gibi cilt sağlığımızı da çok yakından etkiler. Stresli kişilerin ciltleri daha solgun ve derileri daha hassastır. Bunun en önemli nedenlerinden biri de stresin bağışıklık sistemimizi düşürmesi ve hastalıklara yakalanma oranımızı artırmasıdır. Stres aynı zamanda egzamaya da sebep olabilmektedir. Yoğun miktarda kaşıntı, kızarıklık ve alerjen cilt stresin sonucu meydana geliyor olabilir. Eğer sık sık stres olduğunuz dönemlerde egzamatik problemler yaşıyorsanız bu gözardı etmemeniz gereken önemli ayrıntılardan biridir.

Yanlış Cilt Bakım Ürünleri

Eğer halihazırda kur bir cilde sahipseniz yanlış cilt bakım ürünleri kullanmak cildinizde ekstra reaksiyona neden olabilir ve cildinizi ekstra kurutabilir. Bunu sonucunda nemsiz kalan cilt ilk aşama olarak kuruyup pul pul dökülmeye kaşınmaya başlar. Zaman içerisinde geçmeyen kaşıntı hassasiyet yaratır ve siz de cildinizi kaşımaya devam ettiğinizde ortaya egzamatik problemler çıkar. Egzama bunların sonucu olabileceği gibi yanlış peeling kullanımı veya asidik maddelerin fazlaca cilde etki etmesinden de kaynaklanabilir. Son dönemlerde satın aldığınız cilt bakım ürünlerinin içeriğine bakın. İçeriğinde alkol ve asidik maddeler varsa, paraben ve parfüm gibi maddelerde yer alıyorsa belki de kullandığınız ürünler cildinizde alerjik reaksiyona neden olmuş ve egzamaya neden oluyor olabilir.

 

Egzama Bulaşıcımıdır?

Egzama bulaşıcı bir cilt sorunu değildir.

 

Egzamaya Nasıl Bakım Yapılmalıdır?

Egzamatik cilde sahipseniz mutlaka bir doktora görünmeli ve egzamanızın türüne bağlı olarak özel kremler kullanmalısınız. Fakat genel anlamda egzamatik problemler yaşayan kişiler ciltlerini ekstra kurutacak ürünlerden ziyade ciltlerini rahatlatacak, hassasiyetlerini azaltacak, kaşıntıyı giderecek özel krem ve losyonlardan kullanabilirler. Duş sırasında fazla keselenmeden, cildinizi iritasyona uğratmadan kaçınmalısınız. Ayrıca egzamatik problem yaşayan kişiler soğuk havalara maruz kalmadan önce mutlaka ciltlerini iyi bir şekilde nemlendirmeli ve soğuk havaya bu şekilde çıkmamalıdırlar.

CEVAP VER

Yorum atmayı unutmayın
Lütfen isminizi giriniz