Herkes gününü enerjik bir şekilde geçirmek ister. Ama aniden gelen halsizlikler, baş ağrıları, kötü ruh halleri gibi sebepler günün elden kayıp gitmesine neden olabilir. Eğer doğal yollarla enerjinizin yerine gelmesini ve günün ziyan olmamasını istiyorsanız aşağıdaki önerilerimiz tam size göre!

Günde iki veya üç litre su için.

Yapılan araştırmalara göre su içmek stresi azaltır ve ruh halini düzeltir. Fakat az su içmek kadar aşırı su içmek de zararlıdır.

Müzik dinleyin.

Müzik ruhun gıdasıdır, derler. Ruhunuzu hoşlandığınız bir müzikten uzak tutarsanız ona kötülük etmiş olursunuz. Yorgunluğunuzun ve stresinizin azalması için en doğal çare müzik dinlemektir. Özellikle enerjik şarkılar günün enerjik geçmesine daha çok yardımcı olmaktadır.

Kambur durmayın.

Kambur durmak daha zor nefes almanıza ve yorgun düşmenize neden olur. Bu yüzden dik durun, rahat nefes almayı garantiye alın!

Güzel bir kahvaltı edin.

Ünlü şair Cemal Süreya bir şiirinde ‘Kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı’ demiştir. Gerçek anlamda yapılan kahvaltı daha aktif bir gün geçirmenizi ve durumlara konsantre olmanızı sağlar.

Uyandıktan sonra dışarı çıkıp gün ışığı alın.

Yapılan araştırmalara göre doğal ışık seratonin salgılamasına yardımcı olur. Seratonin daha mutlu ve zinde hissetmenizi sağlar.

Meyve ve sebze tüketin.

Vücudunuzun asit oranını dengelemek amacıyla gereğinden fazla şekerli yiyecekler tüketmeyin. Gereğinden fazla şekerli yiyecekler tüketmek aside sebep olur, fazla asit enerjiyi emer. Bu yüzden meyve sebze tüketimine özen gösterin.

Şükür defteri oluşturun.

Elinizde olmayan şeylerin acısını yaşamak yerine, sahip olduğunuz en küçük şeyden en büyük şeye kadar her şeyi düşünün ve not edin. Kendinizi eksik ve yetersiz hissettiğiniz zaman bu defteri okuyun ve aslında ne kadar zengin olduğunuzu fark edin.

İzleyin.

Sürekli sosyal medyada ya da telefonda takılı kalmak var olan güzellikleri görmenizi engeller. Bu yüzden denizi, kuşları, gökyüzünü seyredin ve doğanın size vereceği enerjiyi hissedin.

CEVAP VER

Yorum atmayı unutmayın
Lütfen isminizi giriniz