Ev Ekonomisini Sağlamak İçin Öneriler

 

Aile bütçesine katkıda bulunmak, ev ekonomisini düzenlemek ve en önemlisi ay sonu geldiğinde mutsuz bir tablo ile karşılaşmamak için yapabileceğiniz bir kaç püf noktasından bahsettik. Yazımızda ev ekonomisine katkıda bulunmanızı için ve tasarruf etmemiz için birbirinden pratik püf noktalarından bahsedeceğiz, keyifli okumalar.

Ev ekonomisine katkıda bulunmak isteyen kadınlar mutlaka market alışverişlerini ellerinde liste oluşturarak gitmelidirler. Böylece evin eksiklerinden tamamen haberdar olup gereksiz hiçbir ürünü sepetinize eklememiş olacaksınız. Ayrıca market alışverişinde indirimli ürünlerden faydalanmaya da özen gösterin. Çok sık tükettiğiniz ürünlerin ikincisi, üçüncüsü indirimde ise stok halinde kiler dolabınıza ekleyerek daha uzun vadede kâr elde edebilirsiniz.

Buzdolabı Düzeni

Buzdolabı düzeni ev ekonomisine katkıda bulunmanız için en önemli adımlardan biridir. Belki şuanda aklınızda birleştiremiyor olabilirsiniz. Fakat buzdolabı düzeninde arkada kalan gıdaların bozulması ve günlük olarak tüketilmesi gereken gıdaların tarihinin geçmesi ile aile bütçenize ket vurmuş olursunuz. Bunun önüne geçmek için buzdolabı alışverişini sürekli bir devirdaim yapmalısınız. Arka planda kalan yiyecekleri ön plana çıkartmalı ve tüketmeniz gereken gıdaları tarihi geçmeden tüketmelisiniz. Ayrıca buzdolabı düzeninde sebze ve meyvelerin saklama koşullarına dikkat ederek bozulmalarını engellemelisiniz.

 

Yiyecek ve İçecekleri Değerlendirme

Eğer artakalan meyveleriniz veya henüz tüketmek istemediğiniz yumuşamış elmalarınız varsa bunlardan komposto yapabilir, meyve suyu yaparak çocuklarınıza ikram edebilirsiniz. Hem sağlıklı, hem de aile bütçesine katkıda bulunacak bir öneri.  Dolabınızda kalmış bayat ekmekleriniz var ise köfte yaparak değerlendirebilirsiniz. Bu tarz minik ama verimli öneriler sayesinde aile ekonominize katkıda bulunabilirsiniz.

 

Elektrikli Aletleri Düzenli Kullanmak

Elektrikli aletleri kullanırken ihtiyacınız dahilinde açıp ihtiyacınız bittiğinde kapatmayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Keza bu lambalarınız veya diğer teknolojik aletleriniz içinde geçerli. Enerji tasarrufu bir aile için olmazsa olmazlardan. Çocuklarımız başta olmak üzere aile bireylerine mutlaka elektrik tasarrufunun, su tasarrufunun önemini anlatmalısınız. Fazla akan suyu durdurmalı, boş yere yanan lambayı kapatmalısınız. Bu şekilde aile ekonomisine katkıda bulunacak ay sonu geldiğimizde farkı gözlerinizle göreceksiniz.

CEVAP VER

Yorum atmayı unutmayın
Lütfen isminizi giriniz