Ev Satın Alırken Hangi Kriterleri Göz Önünde Bulundurmalısınız?

Yeni bir ev alma heyecanı ile bazı kriterleri göz ardı ettiğinizde sonrasında pişmanlık duyabilir veya mutsuz olabilirsiniz. Sizde aile bütçenize uygun yepyeni bir eve yeni taşınacaksanız bu kriterleri göz önünde bulundurarak daha ideal bir eve taşınabilirsiniz. İşte ayrıntılar da gizli olan o kriterler, keyifli okumalar.

İşinize Ulaşım İmkanı

İşinize ulaşım imkanı günlük hayatta en çok tecrübe edeceğiniz olaylardan biridir. Eğer evinizi şehir dışında bir yerde satın almak istiyorsanız veya şehir merkezine uzak, otobüs duraklarına uzak bir yerde satın almak istiyorsanız ve kendinize ait bir arabanız yoksa çok yorulacağınızı göz önünde bulundurmalısınız. Gününüzün belli bir saati iş yerinize gitmek için geçecek. Hal böyle olunca otobüs duraklarına, taksi duraklarına uzaklık ekstra önemli bir rol oynayacaktır. Bu yüzden ev satın alırken işinizin konumu ile olan bağlantısı ilk önce düşünmeniz gereken önemli kriterlerden biridir.

Evin Büyüklüğü

Ev satın alırken yıllarca oturmak için satın alacaksanız halihazırda mevcut çocuklarınız yok ise ilerde daha büyük bir aile olacağızı düşünerek fiyat doğrultusunda çocuklarınızın odası yapabileceğiniz bir eve çıkmanız daha mantıklı olacaktır. Elbette evin konumu, iç dizaynı bunlar da çok önemlidir. Fakat oda sayısı da gözardı etmemeniz gereken konuların başında yer alıyor. İlerde çocuklarınız olduğunda yeni evlendiğinizde gözünüzün görmediği bazı ayrıntılar sizin için sorun teşkil edebilir. Binbir emek verdiğiniz evden taşınmamak adına bu sorunu en başta göz ardı etmemenizi öneriyoruz.

 

Tadilat Durumu

Bir eve taşınırken mutlaka tadilatın ne derece önemli olup olmadığını ölçüp, biçip tartmanız gerekiyor. Eğer evde halihazırda ciddi bir tadilat sorunu varsa mutlaka taşınmadan evvel halletmelisiniz. Eşyaların gelmesiyle ile birlikte tadilat sorununu gidermeniz çok daha zor olacaktır. Ayrıca bir evin fiyatını tadilat sorunları da yakından etkiler. Eğer bakımsız ve çok fazla tadilata ihtiyacı olan bir ev varsa pazarlık yapmaktan kaçınmayın. Bu eviniz için harcayacağınız tadilat miktarını belirleyecek olan unsurdur.

 

Son olarak mümkün olabildiğince çevre civarlardaki komşularınızı, eğitim sistemini ve en önemlisi çevre civardaki yakın mağazaları kontrol edin. Oturduğunuz yerde nasıl insanlar yaşıyor en azından üstünkörü bile olsa öğrenmeye çalışın. Bu bir aile kurduğunuzda en önemli, en huzur verici kriterlerden biri olacaktır. Siz de ev satın alırken bu kriterleri göz önünde bulundurarak daha temiz, kendi ailenize daha uygun ve daha iyi tatmin olabileceğiniz bir ev bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Yorum atmayı unutmayın
Lütfen isminizi giriniz