Göz Altı Torbalarından Bıktım Diyenler Buraya

 

Göz altı torbaları sizi sadece yorgun, yaşlı göstermez. Aynı zamanda görünüşünüzü etkileyerek ruh halinizide daha depresif bir hale sokabilir. Öyle ki göz altı torbaları kimi zaman yaptığınız makyajın güzel görünmesini engeller ve çevrenizdeki insanların size yeteri kadar iyi uyudun mu, iyi görünmüyorsun veya canın bir şeye mi sıkkın gibi soruların sorulmasına neden olur. Hatta çoğu zaman bazıları sizi halihazırda yeni ağlamış bile zannedebilir. Hal böyle olunca göz altı torbaları ciddi bir sorun teşkil ediyor. Peki ama göz altı torbalarından kurtulmak mümkün mü? Göz altı çevresi şişliklerinden kurtulmak için neler yapabilirsiniz? Yazımızın devamına buyurun, keyifli okumalar.

Göz altı torbaları kimi zaman genetik olabiliyor. Fakat genetik faktörlere bağlı olsada göz altı torbalarının görünümünü indirmek minimuma çekmek mümkün. İşte bunun için yapabileceğiniz bazı beslenme önerileri. Gece geç vakitte yemek yemek göz çevresi dahil olmak üzere tüm yüzünüzün ödem toplayıp şişmesine neden olur. Gün içerisinde iki buçuk, üç litreye varan su tüketmiyorsanız bu da ödemlerin atılmasını engeller. Dolayısıyla hem göz çevreniz şiş görünür hem de daha uykusuz görünürsünüz. Gözlerinizdeki kılcal damarların kırmızı bir şekilde gözükmesi de cabası. Bu yüzden en iyisi günde iki buçuk, üç litreye varan dek su tüketmeye özen gösterin. Fazla şekerli yağlı gıdaların tüketimi de yüz çevrenizde su toplamasına neden olur. Bu yüzden bu ödemi atmak da zorlanırsınız. Fazla yağlı gıdalardan kaçının. Fazla tuzu yemekte yine ödem oluşumuna neden olur. Göz çevresi şişliklerinin en büyük nedenlerinden biri de ödemdir. Fazla tuzlu tüketmeyerek hatta tuzu hayatınızdan çıkartarak şişliklerin, ödemlerin azaldığını gözlemleyebilirsiniz.

Pratik öneriler

Buz küpleri

Buz küplerinin daha etkili hale gelmesi için yeşil çayı dondurmaya ne dersiniz? Yeşilçay göz çevresindeki damarları sıkılaştırır, göz çevresi morluklarını azaltır ve buz küpleri ile bir araya geldiğinde ise göz çevresi şişliklerini indirir. Yani 3 etki 1 arada. Göz çevreniz hem aydınlansın renk tonu düzenlensin hem de şişlikleri insin istiyorsanız bir miktar poşet çayı önce suda çözdürün. Daha sonra demlediğiniz bu çayı buz kalıplarına dökün. Buz kalıplarını bu şekilde dondurun ve sabahları özellikle işe gitmeden önce göz çevrenizde gezdirin. Bunu düzenli olarak uyguladığınızda göz çevresi şişliklerinden kurtulacaksınız.

 

Sİgara alkol tüketimi

Sigara alkol tüketimi halihazırda zaten cilt tonunuza kadar etkileyen göz çevresi şişliklerine neden olan başlıca sebeplerden biridir. Bir de bu uykusuzluk problemi düzenli hayata geçişte zorlanma ve stres takip ederse göz çevresi şişliklerinden kurtulmanız imkansız hale gelir. Göz çevresi şişliklerinden kurtulmak daha dinç diri bir cilde sahip olmak istiyorsanız uyku saatlerinize dikkat edin, sigara alkol tüketimini minimuma indirin hatta mümkünse hiç tüketmeyin ve minimum düzeyde stres seviyesini yaşamaya çalışın. Bu gibi etkiler ile göz çevresi şişliklerinden kurtulmanız mümkündür.

CEVAP VER

Yorum atmayı unutmayın
Lütfen isminizi giriniz