Gün İçinde Yaptığımız, Sağlığımıza Zarar Veren Alışkanlıklar

Gün içinde belki de hiç aklınıza gelmeyecek, sürekli yaptığınız alışkanlıkların aslında sağlığınızı tehtit ettiğini öğrendiğinizde eminiz çok şaşıracaksınız! Hatta bu alışkanlıkların bir çoğunun asıl amacı aslında sağlığımızı korumak! Her ne kadar ironik gözükse de abartarak tekrarladığımız bu davranışlardan bazıları takıntı haline dönüştüğünde maalesef zararları da bulunuyor. Keyifli Okumalar..

Gün İçinde Sık Sık Anti Bakteriyel Jel Kullanıyorsanız..

Çoğu zaman dışarıda kaldığımızda ellerimizi yıkamak için bir sabun veya su bulamadığımızda çantamızdan direkt antibakteriyel jellerimizi çıkartıp ellerimizi ovalıyoruz. Fakat sürekli antibakteriyel jel kullanımı ellerimizdeki faydalı bakterilerin ölmesine neden oluyor. Bu da zamanla el kuruluğuna, egzamaya ve hatta ellerde koku oluşumuna bile neden olabiliyor. Düzenli olarak kullanılan antiseptik ürünler ellerde kurumaya neden olduğu gibi tırnak yapısında bozuyor!

Tırnaklara da Zarar Veriyor..

Tırnak yüzeyinde incelme, tırnakların sık kırılması ve tırnak kenarındaki kuruluklar antiseptik jelinizin özelliğinden kaynaklanıyor olabilir. Bu tarz ürünleri çok zor durumda kalmadıkça kullanmanızı önermiyoruz. Keza ellerinizi çok sık yıkamak, her saniye suyun altında tutmak antibakteriyel özelliğini yitirmesine neden oluyor. Elinizde bulunan faydalı bakterilerin ölmesine neden olan bu alışkanlık zaman içerisinde ellerinizde ekstra olarak kurmaya neden olur. Bu da ellerinizin daha çabuk yaşlanmasına, ellerindeki kurulukların daha belirgin olmasına neden olur.

Hiç Tuz Tüketmemek

Hiç tuz tüketmemek bilinenin aksine faydalı değil zararlı bir davranıştır. Tuzun içerisindeki birçok minerale insan vücudunun ihtiyacı vardır. Dolayısıyla tuzlu tamamen kesmek yemeklerinizi tamamen tuzsuz yapmak iyi bir seçenek olmayacaktır. Tuzun içerisinden almanız gereken mineralleri tuz dışında başka bir maddeden elde edemezsiniz. Bu yüzden yemeklerinizi tatlandırmak için çok az da olsa tuz kullanmanızı öneriyoruz. Elbette abartmamak kaydıyla. Bildiğiniz gibi beyazlardan uzak durmak gerekiyor. Fakat tuz asla kullanmamanız gereken bir madde değil. Yemeklerinizi tatlandırmak için ölçülü bir şekilde tuz kullanımı vücudunuza mineral alımı açısından oldukça faydalıdır. Gün içinde 3 litreden fazla su tüketmek de bilinenin aksine çok faydalı bir teknik değildir. Su özellikle zehirlenmelere bile yol açabilir. Fazla tüketildiğinde toksin maddelerin dışarı atılmasını engelleyerek mide şişkinliğine de neden olabilir. Gün içerisinde 2.5 – 3 litreden fazla su tüketmemeye özen göstermelisiniz.

CEVAP VER

Yorum atmayı unutmayın
Lütfen isminizi giriniz