Hamilelikte Folik Asit Kullanımı Neden Önemlidir?

 

Folik asit aslında tüm bireyler için oldukça önem arz eden bir vitamindir. Folik asit B vitamini grubunda yer alır. Folik asit folasın fasit veya B9 vitamini olarak halk arasında bilinmektedir. Folik asit kullanımı hem çocuklarda hem erkeklerde çok önemlidir. Fakat kadınlarda ekstra önemlidir. Çünkü kadınlarda hamilelik sırasında folik asit ihtiyacı iki katına çıkacaktır. Folik asit eksikliğinde hem sindirim sistemi sorunları hem de hamilelikte çocuklarda sorunlar meydana gelebilir. Hamileler folik asiti ek olarak almaktadır. Peki folik asit kullanımı hamilelerde neden bu kadar önemlidir? Gelin birlikte öğrenelim, keyifli okumalar.

Folik asit bebeğin oluşumu sırasında sağlığını etkileyen en önemli vitaminlerin başında yer alır. Çünkü folik asit çocuğun beyin gelişimi açısından çok önemlidir. Bu yüzden kadınlar ek olarak folik asit vitamini almaktadırlar. Hatta hamile kalmadan önce bile kadınlar folik asiti neredeyse fullemek ve eksikliğini gidermek adına bu tarz vitaminler kullanmaktadırlar. Hamileliğin 4. ve 5. haftalarında bu eksiklik çok daha fazla görülmektedir. Eğer eksiklik ciddi oranda ise bebekte çok ciddi sorunlar görülmektedir. Bu yüzden anne adaylarında folik asit eksikliği çok erken tanımlanmalıdır.

Eğer folik asit eksikliğinde herhangi bir müdahale yapılmazsa bebeğin beyin dokusunda, sinir dokularında kaynaşmalar gerçekleşmeyebilir. Omurilik sağlığı riske girebilir. Bu yüzden hem anne hem de bebek için çok büyük bir öneme sahip olan folik asit kullanımı için kan değerlerinize baktırmalı ve mümkün olduğunca erken bir şekilde folik asit kullanmaya başlamalısınız. Folik asit kullanımına başlayan kişiler çok daha sağlıklı ve risksiz gebelikler geçirebilmektedir. Hamilelik döneminde 2-3 kat daha fazla artan folik asit eksikliğini gidermek için doktorunuzla konuşmalısınız. Folik asite çok erken başlamak gebeliğinizin daha sağlıklı tamamlanmasına yardımcı olacaktır.

CEVAP VER

Yorum atmayı unutmayın
Lütfen isminizi giriniz