Saçlar kadınların en değerli varlıklarıdır. Bu değerli varlığın parlamasını, dökülmemesini ve sağlıklı olmasını isterler. Ama bazı alışkanlıklar saçların zararına neden olur ve sağlıklarını bozar. Zararlı olan alışkanlıkların öğrenilmesi saçların sağlığının korunması açısından gereklidir.

Yanlış ve düzensiz beslenmek :

Doğru beslenme alışkanlığı edinmek saç dahil tüm bölgeler için gerekli olan bir ihtiyaçtır. Vücut sağlığını doğrudan etkiler. Yetersiz ve düzensiz beslenmek, saçların dökülmesine ve kırılgan olmasına neden olur. Yağlı ve hazır yiyeceklerden uzak durmak, demir, çinko, E vitamini içeren doğal ürünler tüketmek gerekir.

Saçların temizliğe dikkat etmemek :

Sigara dumanı, yoğun toz gibi kirlilik içeren durumlar saçın kırılgan hale gelmesine neden olur. Bu yüzden kirli ortamlardan uzak durmanız gerekir.

Saçları çok sıkı bağlamak :

Saçları çok sıkı bağlamak saçların yapısını bozar. Bu alışkanlık kellik gibi önemli bir durum ile de sonuçlanabilir. Saçların çok sıkı bağlanması saç foliküllerinde gerilemeye, bu gerileme ise saç kırılmalarına neden olur.

Saç şekillendirici aletleri sıklıkla kullanmak :

Bu alışkanlık hemen hepimizin edindiği bir alışkanlıktır. Saça en çok zararı veren alışkanlıklardan biridir. Sürekli ve yüksek sıcaklıkta kullanılan bu aletler saç köküne zarar verir ve yapısını bozar. Bu yüzden kullanımı sınırlandırmanız, gerekmediği takdirde kullanmamanız en doğru çaredir.

Bere seçiminde özensiz davranmak :

Hemen her insan kış aylarının soğuk havasından korunmak için bere takar. Berenin bir diğer işlevi, saçları kirlilikten ve diğer olumsuz çevresel etkenlerden korumaktır. Bu koruma, saçların yapısını da korur. Birçok insan bere seçiminde özensiz davranmakta, ‘ önemli olan soğuktan koruması’ tarzında düşüncelere kapılmaktadır. Sentetik bereler saçların elektriklenmesine ve yağlanmasına neden olur. Oldukça dar olan bereler ise saçların oksijen alamayıp havasız kalmasına neden olur ve saçlı deride dolaşımı yavaşlatır. Bu yüzden en sağlıklı olan alışkanlık, berelerin kan dolaşımını engellemeyen yapıda olması ve sentetik olmamasıdır.

CEVAP VER

Yorum atmayı unutmayın
Lütfen isminizi giriniz