Hassas Gözlere Uygun Makyaj Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

 

Yüzümüzün en hassas yerlerinden biri olan göz çevresi hem bakım yaparken hemde makyaj temizliğini yaparken çok daha dikkatli ürün seçmemiz gereken yerlerdendir. Göz çevremize hangi ürünleri yaklaştırmamalı göz makyajımızı nasıl ürünlerle yapmalıyız? Anında kızaran bir göz çevresine sahipseniz gözleriniz çok fazla sulanıyor ise kontakt lens kullanıyorsanız veya halihazırda gözlerinizde alerji var ise bu yazı sizler için geliyor. Hassas gözlere uygun makyaj temizleme teknikleri ürün seçerken uzak durmanız gereken içerikler yazımızın devamında olacak, keyifli okumalar.

Hassas gözlere uygun makyaj temizleme ürünleri seçerken içerisinde alkol, paraben ve en önemlisi parfüm olan maddelerden uzak durun. Alkol zaten cildinize asla değdirmemeniz gereken içeriklerden biridir. Bir de göz makyajı temizleyicisin de alkol bulunması faciaya neden olur. Piyasada satılan birçok göz makyajı temizleyicisinin içerisinde hoş kokması için parfümde yeralır. Fakat hassas bir göz çevresine sahipseniz bu içeriğide esgeçmelisiniz. Parfümsüz ve antialerjik ürünler kullanmak ilk istekleriniz arasında yer almalı. Ürünlerin arka kısmını okuyarak bu içeriklerin üründe bulunup bulunmadığına dikkat edin. İçerisinde paraben bulunan ürünleri de tercih etmemeniz öneriliyor.

Önem sırasına göre alkol, parfüm bulunmayan ürünler ve mümkünse paraben bulunmayan ürünler bularak işe başlayalım. Makyaj temizliğin de kolay bir şekilde makyajı gözünüzden arındırmak adına çift fazlı ürünleri tercih edebilirsiniz. Çift fazlı ürünler hem misel su hemde temizleme yağından oluşur. Temizleme yağı içerisinde nemlendirici ve yumuşak özel yağlar ile zenginleştirilmiş olmalıdır. Örneğin argan yağı. Argan yağı özellikle cildi yumuşatan ve hassas ciltleri bile yatıştırıp kızarıklığını gideren bir maddedir. Bu tarz ürünler bir şişe formunda satılır. Birbiriyle çalkalandığında su ve yağ formülü birbirine geçer. Bu tarz ürünleri kullanırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta makyaj temizleyici pamuklarınızın çok sert olmamasıdır. Bir miktar ürünü pamuklara emdirdikten sonra gözlerinizin üzerinde birkaç dakika bekletin. Hemen ovalamaya ve makyajınızı çıkarmaya çalışmayın. Aksi halde gözünüzü sağa sola çekiştirecek ve makyajınızı çıkartmak için gözlerinizi hırpalayacaksınız. Bu da hassasiyete neden olacaktır. Bunun yerine makyajın çözülmesini bekleyin.

Birkaç dakika yeterli olacak makyajınız kolayca çözülecektir. Nazik hareketlerle makyajınızın kolay bir şekilde çıktığını gözlemleyeceksiniz. Bir diğer yöntem ise hem makyaj çıkartmak hem de gözlerinizi dezenfekte etmek adına eczanenize danışarak alabileceğiniz göz şampuanlarıdır. Göz şampuanları kirpiklerin diplerinde kalan kalıntılarını dahi temizleyecek gözlerinizi antialerjik olduğundan dolayı bakterilerden kolaylıkla arındıracak özel formüle edilmiş ürünlerdir. Bu tarz ürünler ile göz çevrenizi yıkamak tehlikeli olmadığı gibi aynı zamanda hassasiyet yaratmayacağından dolayı tercih edebilirsiniz. Özellikle kirpik dibinde biriken bazı kalıntıları temizleyemediğinizde gözlerinizin içerisine akma yapar ve ertesi güne bir panda gibi göz altlarınız simsiyah bir şekilde uyanmanıza neden olur. Bunun önüne geçmek için kirpik diplerinizi güzelce ovalamak adına en doğru ürün eczacınızdan alabileceğiniz özel göz şampuanlarıdır. Her iki içerikle de göz makyajınızı kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Göz makyajı temizliğinden sonra göz çevresini iyice nemlendirmeye ve hafif hareketlerle masaj yaparak canlandırmayı da unutmayın.

 

CEVAP VER

Yorum atmayı unutmayın
Lütfen isminizi giriniz