İlişkilerde Güven Nasıl Sağlanır?

 

Henüz yeni bir aşka yelken açmış olabilirsiniz. Karşınızdaki kişiyi hiç tanımıyor veya henüz yeni yeni tanıma aşamasındasınız. Nasıl davranacağınız bir yana karşınızdaki insanın güvenini kazanmak da sizi bir hayli geriyor olmalı. Aynı şey karşınızdaki kişi için de geçerli. Bir ilişkide güven olmazsa olmaz en temel unsurlardan biri. Peki ilişkide güven nasıl sağlanır? Nasıl sağlam bir temel atabilirsiniz? Yazımızda birbirinden farklı ipuçlarından bahsedeceğiz, keyifli okumalar.

İlişkide güven sağlanırken ilk aşama şüphesiz güvensizlik probleminin nedenlerini araştırmaktır. Bazen kişiler kendine olan özgüvenlerini kaybettiklerinde karşıdaki kişiyi ekstra bunaltabiliyor veya kıskançlık krizleri ile ilişkisine zarar verebiliyor. Bu noktada kendinizi sorgulamanızı öneriyoruz. Kendinize yeterince güveniyor musunuz? Kişinin ilk olarak kendine güvenmesi gerekmektedir. Ardından karşı tarafa güvenmesi. Eğer kendinize güveniyorsanız kendinizi başka erkekler ile veya başka kadınlarla kıyaslamaktan vazgeçin Önemli olan sevdiğiniz için tek ve biricik olduğunuza ikna olmanız. Elbette ilişkilerde bazen sadakatsizlikler olabiliyor. Fakat şunu unutmayın, karşınızdaki erkeği veya kadını bir ilişkide ne kadar sıkarsanız sıkın eğer içerisinde aldatmaya dair en ufak bir his varsa mutlaka sizi aldatacaktır. Yani aldatılan kişilerin hiçbir suçu yoktur. Bu noktada kendinize güvenin ve mümkün olduğunca kıskançlığı minimum seviyelerde yaşayın. Elbette bu benimsemek anlamında değil. Karşınızdaki insanı benimsemek ve onu her koşulda korumak kıskançlığa girmiyor. Kıskançlıktan kastımız birbirinizin hayatına ekstra müdahale edecek ve ilişkinize zarar verecek bazı kurallar koymanızdır.

Tutarsız davranışlar

Tutarsız davranışlar özellikle sık sık ne dediğini unutan, sık sık karar değiştiren ve en önemlisi karşısındaki insana kendini anlatırken soru işareti ve şüphelere neden olan insan anlamına gelmektedir. Bu tarz soru işaretine sebep olan şüpheler ilişkilerde maalesef güvensizliğe yol açmaktadır. Bir gün beğendiğiniz veya onay verdiğiniz bir şeye ertesi gün itiraz etmeniz karşınızdaki kişi tarafından güvensiz görünmenize neden olur. Bu da yeni bir ilişkiye başlarken hiçte istemeyeceğiniz bir şeydir. Bu yüzden kendi kişiliğinizi tanıdığınızdan dolayı kendinizi en iyi şekilde karşı tarafa anlatmak adına mutlaka tutarlı davranışlarda bulunun. Bu karşınızdaki insanın size daha çabuk güvenmesine yardımcı olacaktır.

 

Sohbetlerde net ve açık olmak

Ne isteyip ne istemediğinizi bir ilişkiden neler beklediğinizi karşı tarafa net bir şekilde anlatmak ikinizin de birbirinize güvenmesine yardımcı olacaktır. Yani kısacası herkes eteğindeki taşları dökmeli ve rahatsız olduğu memnun olduğu konuları birbirine anlatmalı. Aksi halde samimi bir ilişkiyi hayal bile etmeyin. Siz de bu birkaç özelliğe dikkat ederek ilişkinizde çok daha hızlı bir şekilde güveni sağlayabilir ve ilişkinizin temelini daha sağlam hale getirebilirsiniz.

CEVAP VER

Yorum atmayı unutmayın
Lütfen isminizi giriniz