İnternet Fenomenlerinden Fotoğraf Çekme Tüyoları

 

Fotoğraf günümüzde birbirinden farklı sosyal mecralarda kullanılan hem kişiliğimizi hem de yüzümüzü tanıtan aynı zamanda popüleritemizi artıran en önemli alışkanlıklardan biri. Belki eskiye nazaran son zamanlarda oldukça fazla fotoğraf çekiyor olabiliriz. Hatta son zamanlarda sosyal medya kullanımı gerek Türkiye’de gerekse diğer ülkelerde bir hayli artmış durumda. Hal böyle olunca doğru açıyı yakalamak, ideal fotoğraf karesini bulmak fazla takipçi kazanmak ve takipçileriniz tarafından beğenilen fotoğraflara başarıyla imza atmak için birbirinden farklı fotoğraf çekme tüyoları araştırıyor olmalısınız. O halde doğru yazıya geldiniz. Yazımızda internet fenomenlerinin de onayladığı kendilerinin de kullandığı birbirinden farklı fotoğraf çekme tüyolarından bahsedeceğiz, keyifli okumalar.

İnternet fenomenleri elbette fotoğraflarına bir o kadar özen gösteriyor takipçilerinin beğeneceği hatta çevresi ile paylaşacağı fotoğrafları birer sanat eseri gibi bizlere sunmayı başarıyor. Peki internet fenomenleri hangi fotoğraf uygulamalarını kullanıyor? İdeal selfie açısını nasıl buluyor? Dikkat çekici bir Instagram profilini nasıl oluşturuyor? Dilerseniz birlikte göz atalım. İdeal Instagram temanızı oluşturarak işe başlayalım. Bir seyahat blogu mu olmak istiyorsunuz yoksa sadece kişisel bir hesap mı? Sadece makyaj görsellerinizi mi paylaşmak istiyorsunuz yoksa dekorasyon önerilerinizi mi? Öncelikle buna karar vermeniz gerekiyor. Elbette sayfanız tekdüze olmak zorunda değil. Hem dekorasyon trendlerini hem yaptığınız makyajı hem yemek tariflerini hemde günlük olarak gezip gördüğünüz yerleri paylaşabilirsiniz. Fakat bunu dengede tutmanızı öneriyoruz. Özellikle takipçi kazanmak istiyorsanız tek bir alana yönelmeniz o alanındaki insanların dikkatini çekmenizi sağlayacaktır.

Örneğin makyaj yapmayı çok seven biriyseniz ve çevrenizde sizi takip eden kişilerin makyaj ile ilgili olmasını istiyorsanız o halde profilinizi bir makyaj profiline çevirebilirsiniz. Günlük olarak yaptığınız makyajları paylaşmak için gün ışığının en ideal saati olan gündüz saatlerini ve akşam saatlerini tercih etmelisiniz. Makyajınızın renkleri ile oynamayı bırakmalı, fazla edit yapmaktan kaçınmalı kendinizi olduğunuz gibi ve makyajınızda ki renkleri olduğu gibi yansıtarak insanlara faydalı olmayı denemelisiniz. Herhangi bir rujun rengini değiştirmek takipçilerinize ruj önerirken onları yanıltmaya neden olacaktır. Bu da belli bir süre sonra fazla edit yaptığınız veya renk ayarları ile oynadığınız için takipçilerinizin takibi bırakmasına neden olabilmektedir. Elbette bazı profiller tek bir renk düzenine veya photoshop ile uygulanmış muhteşem temalara sahiptirler. Örneğin gezi blogları. Eğer bu tarz bir blog açmak istiyorsanız Photoshop’un inceliklerini öğrenmeye başlayabilirsiniz. Sıcaklığı artırmalı, kontrastlı dengelemeli derinliği iyi ayarlamalısınız.

Tek bir temaya sadık kalmak istiyorsanız kendinize uygun bir renk düzeni belirlemelisiniz. Yani profilinize dışarıdan bakıldığında soğuk tonlarda, sıcak tonlarda veya çok daha canlı tonlarda bir tema mı hakim olmalı yoksa çok soğuk tonlarda soluk tonlarda bir tema mı hakim olmalı? Buna karar verecek olan sadece siz ve zevkinizsiniz. Kendi zevkinizi yansıtmak adına başka profilleri taklit etmekten kaçının. Elbette ilham alabilirsiniz, fakat birçok Instagram fenomeninin kendine özgü tavırları ile fenomen olduğunu ve en önemlisi kendi tarzlarını sosyal medya üzerinden yansıttığını unutmayın.

Eğer siz de bir fenomen olmak ve kendi tarzınızla adınızdan söz ettirmek istiyorsanız kendi beğenilerinizi takipçilerinizle paylaşmaktan kaçınmayın. Son olarak internet fenomenlerinin en önemsediği şeylerden biri olan sürekli aktif kalmak, günün hangi saatinde takipçilerinizle etkileşimin en iyi olduğunu keşfetmek de önemli bir ipucu. Gündüz saatlerinde etkileşim çok daha fazla olurken akşam saatlerinde çeşitli mecralarda hikaye paylaşımına önem verebilirsiniz. Siz de bu tarz konulara dikkat ederek Instagram veya internet fenomenlerinin tarzını yansıtarak çok daha fazla takipçi kitlesine ulaşabilir ve güzel bir profil elde edebilirsiniz.

CEVAP VER

Yorum atmayı unutmayın
Lütfen isminizi giriniz