Kilo Vermeye Yardımcı Baharatlar Hangileridir?

 

Kilo vermek için birbirinden farklı diyetlere başvuruyoruz. Hatta bazen kimi zaman o kadar ağır diyetler uyguluyoruz ki tek öğün ile doymaya çalışıyoruz. Aslında baharatlar bu konuda esgeçiliyor. Fakat baharatların kilo verme konusunda ki etkisi sandığınızdan çok daha fazla. Doğru baharatları doğru yemeklerle birleştirerek yağ yakımını hızlandırabilir, kilo vermeye yardımcı bir şekilde öğünlerinizde bu baharatları tüketebilirsiniz. İşte daha hızlı kilo vermenize yardımcı olacak o baharatlar, keyifli okumalar.

Elbette bilinen ilk sırada kırmızı pul biber yer alıyor. Acının bağırsakları harekete geçirici, yağ yaktırıcı ve metabolizma hızlandırıcı bir etkisi vardır. Elbette acı biber kullanırken sınırını bilmeniz gerekiyor. Midenizde ülser, gastrit, reflü ve diğer problemler var ise acı biber kullanımından kaçının. Fakat acının size hiçbir zararı olmuyor ve en önemlisi lezzetini seviyorsanız çok şanslısınız. Çünkü yemeklerinizi biraz daha acı yapıp pul biberi yoğun bir şekilde kullanarak metabolizmanızı hızlandırabilir ve daha hızlı yağ yakabilirsiniz. Elbette bu tarz baharatları tek başına kullanmak yeterli değil. Bunun yanında mutlaka diyetinize devam etmeli, ve mümkün olabildiğince kalori yakmak için yürüyüşler yapmalısınız. Kırmızı biberin etkisinden hemen en sevilen baharatların diğerine geçelim, kimyon. Kimyon gaz söktürücü etkiye sahiptir. Hatta midede çoğu zaman gaz olduğunda bir miktar kimyon su ile karıştırılarak içilebilir. Kimyon bu kadar etkili iken ödem atmada da oldukça popüler. Ödeminiz var ise, mide şişkinliğiniz varsa, gazınız varsa yemeklerde bir miktar kimyon kullanarak rahatlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra kimyon daha hızlı kilo vermenize ve yine kırmızı biber de olduğu gibi metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olacaktır. Kimyon yemeklere harika şekilde yakışıyor. Diyet köftelerinizde de bol bol kimyon kullanarak metabolizmanızı hızlandırabilir ve daha hızlı kilo verebilirsiniz.

Tarçın

Tarçın gerek meyve sularına katıldığında gerek tatlıların üzerine serpildiğinde oldukça lezzetli oluyor. Tarçının kilo verdirici etkisi ise en az kimyon ve kırmızı biber kadar yüksek. Tatlılarda sıklıkla kullanılan tarçın metabolizmayı hızlandırıcı, bağışıklık sistemini güçlendirici, hastalıklara karşı koruyucu bir etkiye sahiptir. Hal böyle olunca tarçın tatlılarımızdan eksik olmuyor. Peki içeceklerinize de tarçın eklemek istemez misiniz? Aktarlardan alacağınız kabuk tarçını kendi kaynattığınız özel kuru meyvelerin içerisine atın. Hem aroması değişecek lezzetlenecek, hem de bu içecekleri tüketirken yağ yakım oranınız hızlanacaktır. Siz de sofranızdan bu baharatları eksik etmeyin ve kilo vermeye katkısı olan bu yardımcı baharatlarla daha hızlı kilo vermenin keyfini çıkartın.

CEVAP VER

Yorum atmayı unutmayın
Lütfen isminizi giriniz