Kişiye Özel Doğal Cilt Bakım Yağları Nasıl Seçilir? 

 

Günümüzde zararlı kimyasallardan bıkan market raflarında içerisinde birbirinden farklı içerikler bulunan ürünleri kullanmak istemeyen kadınların imdadına yetişen doğal yağlar bulunuyor. Son dönemlerin en popüler cilt bakım trendlerinden biri de doğal yağlar ile cilt bakımını gerçekleştirmek. Peki ama herkeste işe yarayan yağlar sizde alerji yapar mı? Yağlar kıllandırma, sivilcelendirme yapar mı? Doğal yağlar cilde göre nasıl seçilir? Yazımızda kişisel cilt bakımına uygun doğal yağları seçme rehberinden bahsedeceğiz, keyifli okumalar. 

Doğal yağlar cilt bakımında nasıl seçilir, nasıl kullanılır? 

Doğal yağlar sabit ve uçucu yağlar olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Sabit yağlar bitkilerin tohumlarından, meyvelerinden veya yapraklarından elde edilen yağlardır. Cilt bakımında soğuk sıkım yağlar kullanılır. İçerisinde bu yağdan başka hiçbir yan madde bulunmayan %100 tamamen doğal ürünler kullanılmalıdır. Soğuk sıkım bu yağlar sabit yağ olarak vitamin ve mineraller yönünden zengin olduğu için cilt bakım ürünlerinin verdiği etkinin çok daha fazlasını verecektir.

Esansiyel yani diğer bir adı ile uçucu yağlar ise hem mis gibi kokusu hem aromaterapik bir deneyim yaşayabilmeniz açısından oldukça değerlidir. Bu yağlar aktarlarda satılan yağlara göre biraz daha pahalı olacaktır. Dikkat ettiyseniz aktarlarda satılan yağların içerisinde sadece ürünün kendisi değil yan maddelerde bulunur. Örneğin gül yağı başlı başına çok pahalı bir yağdır..

Fakat aktarlarda satılan çoğu gül yağının içerisinde farklı yağ asitleri de bulunmaktadır. %100 doğal gül yağı %100 doğal uçucu lavanta yağı veya tamamen özel olarak elde edilmiş portakal ve limon çiçeklerinin yağları hem küçük miktarlarda satılır hem de biraz daha görece olarak pahalıdır. Bu yüzden doğal yağları satın almadan evvel tamamen doğal olduğundan emin olmalısınız. İçerisinde %100 doğal başka hiçbir katkı maddesi bulunmayan doğal yağlar cilt bakımında kullanılabilir. Cilt bakımında doğal yolları kullanmak bazen risk teşkil edebiliyor. Eğer doğal içeriklere alerjiniz var ise mutlaka alerji testi yapmalısınız. Bileğinizin içi en hassas bölgelerden biridir.

Bu yağlardan bir veya birkaçını kullanacağız özel içerikleri bileğinizin iç kısmında deneyerek herhangi bir kaşıntı, kızarıklık, alerjik reaksiyona yol açıp açmadığını kontrol ettikten sonra cilt bakımınız da kullanabilirsiniz. Kişiye özel sabit ve uçucu yağlar birbirine karıştırılarak hazırlanır. Sabit yağların içerisine çeşitli uçucu yağlar eklenebilir. Elbette bu konuda bilginiz yok ise mutlaka bilgisi olan bir dermatoloğa danışmamızda fayda vardır. Piyasada satılan birbirinden farklı içerikler ile donatılmış cilt bakım ürünlerinden sıkıldıysanız sizde doğal yağlara yelken açın. Bu yağları keşfettikten sonra başka hiçbir ürüne ihtiyacınız kalmayacağını göreceksiniz. Üstelik çok daha uygun fiyatlı daha uzun süre kullanılabilir ve temiz içerikli ürünlere kavuşmanın huzuru ile cilt bakımınızı yapabileceksiniz. 

CEVAP VER

Yorum atmayı unutmayın
Lütfen isminizi giriniz