Küçük Mutfaklar İçin Dekorasyon Önerileri

Evin diğer odaları bir yana mutfağın küçük olması bazen gerçekten can sıkıcı olabiliyor. Özellikle kadınların en önemsediği odalardan biri olan mutfak sık sık vakit geçirilmesi, birçok yemeğin pişirilmesi, uzun sohbetlerin yapılması ile vazgeçilmez odalardan biridir. Peki ama mutfağınız yeterince büyük değilse en aktif şekilde mutfağınızı nasıl kullanabilirsiniz? Yazımızda küçük mutfaklar için dekorasyon ve yerleşme önerilerinden bahsettik, keyifli okumalar.

Küçük mutfaklar için yerleşme önerilerinden bahsederken ilk olarak nasıl bir mutfak masası tercih etmeniz gerektiği ile başlayalım. Mutfak masalarının sabit olanları 6-8 kişilik olanları küçük mutfağınızı ekstra daraltacaktır. Bunun yerine size iki seçeneğimiz var. Birincisi bar tarzı mutfak tezgahları. Mutfak tezgahı ve mutfak masası ile birlikte kullanılan uzun bar sandalyeleri ile birlikte kullanabileceğiniz alandan mükemmel şekilde tasarruf etmenizi sağlayacak bar tezgahı sandalyeler sizin minik mutfağınıza çok yakışacaktır. Minik mutfağınıza ekstra olarak bir mutfak masası eklemek istemiyorsanız tezgahınızın bir kısmını masa gibi kullanabilir ve en azından sabah kahvaltılarını mutfağınızda yapabilirsiniz.

Eğer mutfağınızda nispeten minik bir masaya yer var ise o halde mutlaka açılıp kapanabilen, portatif bir masa satın almanızı öneriyoruz. Sabit masalar büyük anlamda alanınızı yiyecektir. Bu da size daha küçük bir mutfak alanı bırakacaktır. Fakat açılıp kapanabilen masalar işiniz olmadığında katlayabileceğiniz daha küçük bir forma çevirebileceğiniz türde olduğundan dolayı yerinizi daraltmayacaktır. Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise ankastre ürün seçimi. Ankastre ürünlerin birbiriyle olan uyumlu bir yana hafif gömme şekilde tezgahınızın içerisinde durması size alandan tasarruf ettirecektir. Ekstra olarak mutfak tezgahında bir fırının bulunması sizin alanınızı iyi kullanmanızı engelleyecektir. Bunun yerine gömme bir fırın yani ankastreye sahip bir fırın mutfağınızı daha aktif kullanmanızı sağlayacaktır.

 

Sıra geldi mutfak tezgahı önerilerine. Mutfak tezgahı için çok küçük bir alanınız kalıyor ise bu alanı daha aktif ve etkin bir şekilde kullanmak için tezgahınızın üzerini olabildiğince boş bırakmanızı öneriyoruz. Tezgahınızın üzerinde sadece işinizi görecek, yemek yaparken işinize yarayacak birkaç eşyadan fazlasını bulundurmamalısınız. Örneğin tahta kaşıklar, karıştırma ve çırpıcılar, baharatlık gibi temel şeylerin yanında aynı zamanda bir bıçak takımı da yer alabilir. Bunun dışındaki objeleriniz ve süs eşyalarınızı mutfak tezgahında bulundurmazsanız zaten küçük olan mutfak tezgahınızı daha aktif bir şekilde kullanabilirsiniz.

Mutfağınızda çok renk kullanmaktan kaçının. Küçük alanları daha büyük göstermenin en ikonik kurallarından biride açık renkleri birbiriyle uyumlu şekilde kullanmaktır. Eğer siz de küçük mutfağınızı daha büyük görmek istiyorsanız, ferah görünmesini istiyorsanız beyaz, krem, ekru tonlarına sahip tonları bir arada kullanmalısınız. Ayrıca mutfağınızı iyi bir şekilde aydınlatmalı ve fazla aksesuara yer vermeden minimal bir tasarım yapmalısınız.

CEVAP VER

Yorum atmayı unutmayın
Lütfen isminizi giriniz