Kuru Ciltlerin Uzak Durması Gereken İçerikler Hangileridir?

 

Kuru pul pul dökülen hatta hassas hemen kızaran kaşınan kabuk kabuk bağlanan ve kuruyarak pul pul dökülen ciltler burada mı? Eğer cildinizde birbirinden farklı ürünler deniyor ve sonuç alamıyorsanız belki de kuru ciltlerin en çok kullanmaması gereken içeriklere bulaşmış olabilirsiniz. Yazımızda kuru ciltlerin cilt bakımında tercih etmemesi gereken hatta makyaj yaparken tercih etmemesi gereken içeriklerden bahsedeceğiz. Bu içerikler kuru ciltlere hiç de uygun değil. İşte o içerikler, keyifli okumalar.

Kuru ciltler ciltlerini temizlerken hassasiyeti arttırmayacak cilterini kızartmayacak kaşındırmayacak ve en önemlisi egzamaya neden olmayacak özel içerikli ürünler tercih etmelidir. Jel formdaki temizleyiciler büyük oranda cildi kurutur, gözeneklerin sıkılaşmasına yardımcı olurken yağlı ciltler için daha uygundur. Peki kuru ciltler nasıl ürünler ile yüzlerini yıkamalı? Cevabı çok basit, hassas ciltlere en uygun olan temizleme ürünleri kremsi formdaki köpüksü formdaki ve süt formundaki ürünlerdir.

Bu üç ürün türü de makyajınızı temizlemeniz için idealdir. Hazır makyaj temizlemeye geçmişken ekstra kuru ciltlerde ekstra kuru egzamatik ve problemli ciltlerde mucizevi sonuçlar veren cilt bakım yağlarınıda es geçmeyelim. Hem serum gibi kullanabileceğiniz hem de cildinizden makyajı arındırabileceğiniz iki farklı çeşit yağ bulunur. Makyajı arındırabileceğiniz yağlar özel olarak formülüze edilmiştir. Aklınıza cilt bakım serumu gibi bir yağ gelmesin. Çünkü makyajı çıkartmanıza yarayan bu yağlar makyajınızı çözdükten sonra su ile temas eder etmez süt formuna dönüşür ve cildinizden kolayca arınır. Serum formundaki yağlar ise kuru veya soğuk sıkım yağlardır.

Cildinize masaj yoluyla uygulayarak cildiniz tarafından emilir ve en önemlisi derinlemesine nemlendirerek cildinizi nemlendiriciye hazırlar. Serumdan sonra uygulanan nemlendirici iki kat etkili formüle sahiptir. Makyajınızın pul pul durmasından cildinizin cansız, donuk hatta kabuk kabuk durmasından sıkıldınız mı? O halde hemen bu püf noktasını deneyin. Öncelikle asla pudra formundaki mat bitişe sahip fondötenleri kullanmayın. Bu tarz fondötenleri hayatınızdan çıkartın. Biraz daha ince yapılı mümkün olabildiğince su veya yağ bazlı sıvı formdaki likit ürünleri tercih edin. İçerisinde minik sedefler aydınlatıcı parçalar bulunan ürünler tam sizlik. Kuru ciltlerin en büyük problemi olan kuruluk sorununu ise nem veren fondötenleri tercih ederek çözebilirsiniz. Ekstra nemlendirmek için ise fondötenlerinizin BB kremlerinizin CC kremlerinizin içerisinde cilt bakım yağınızı damlatarak çözebilirsiniz. Kuru cildin matlığından sıkıldıysanız o halde biraz da içerisine sedefli bir parlatıcı katmanız da hiçbir sakınca yok. Üç bileşimi birbirine karıştırın ve parmaklarınız yardımıyla cildinize iyice oturtun. Cildinize en uygun fondöteni kendiniz yaratmış oldunuz. Görmüş olduğunuz gibi kuru ciltler jel formdaki temizleyicilerden cildini kurutacak temizleyicilerden uzak durmalı. Hatta pudra formdaki mat bitişli aşırı kalın fondötenleride kesinlikle hayatınızdan çıkartmalısınız. Kuru ciltlere en uygun ürünler kremsi formdaki köpük formdaki ve süt fondaki temizleyici ürünler bolca nem veren nemlendiricilerdir. Kendinize soğuk sıkım ve kuru sıkım bir yağ edinmeyi de sakın ihmal etmeyin. Serumlar kuru ciltler için hayat kurtarıcıdır.

CEVAP VER

Yorum atmayı unutmayın
Lütfen isminizi giriniz