Migren Ağrısını Tetikleyen Nedenler

 

Migren günler boyu geçmeyen baş ağrısı ile birlikte mide bulantısı, halsizlik, kusma isteği ve en önemlisi hayattan küsme hatta depresyona girme olarak adlandırılabilir. Öyle migren ağrıları vardır ki kimi zaman birçok kişinin psikolojisini bozar ve onları hayattan, sosyal yaşantıdan alıkoyar. Peki migreni ne tetikler? Migren ağrısını tetiklememek için nelere dikkat etmeliyiz? Yazımız da uzun süre geçmeyen migren ağrısını en baştan önlemenizi adına migreni tetikleyecek bazı unsurlardan bahsedeceğiz. İşte migreni tetikleyen unsurlar, keyifli okumalar.

Migreni tetikleyen unsurların başında düzensiz uyku geliyor. Sabah erken kalkmanın sonucunda gece çok geç yatıyorsanız uykusuzluk problemi ile birlikte bedeniniz yavaş yavaş enerjisinin tüketerek uyku düzenini bozuyor ve sizi uyutmaktan ziyade enerjiniz çekilene kadar uyumamaya zorluyor olabilir. Migren ağrısında uzun süre uykusuz kalınması ile birlikte uyku düzeni çok çabuk bozulabilmektedir. Önünüzdeki seyreden haftalarda düzenli bir şekilde uyuyamamak ve bunun migrene dönüşüp baş ağrısı ile birlikte seyretmesi ile çok daha uzun süre uykusuz kalacağınızı söyleyebiliriz. Bunun önüne geçmek için asla uyku düzeninizden feragat etmemelisiniz. Aynı saatlerde kalkıp aynı saatlerde yatarak migren ağrısının tetiklenmesi engelleyebilirsiniz.

Gece geç saatte yemek yemek

Aslında birçok hastalığın tetikleyicisi olarak gece geç saatte yemek yemek elbette migren ağrısını tetikleyen en önemli etkenlerden biridir. Mideniz dolu olduğu halde hiçbir egzersiz yapmadan ve yiyeceklerin mideniz tarafından sindirilmesine izin vermeden uykuya geçtiğinizde bu başınızda bir basınç oluşturacak ve kan şekerinizin yükselmesi ile birlikte migren ağrısına neden olacaktır. Migren ağrısına neden olan yiyeceklerin başında fazla acı, fazla baharatlı yağlı ve unlu mamüller geliyor. Bu tarz yiyecekleri en azından gündüz saatlerinde tüketmeli ve gece yatmadan evvel çok acıkırsanız hafif bir şekilde geçiştirmeyi denemelisiniz.

 

Uzun süren stres

Haftalar boyu stresli bir işte çalışıtıysanız veya kafanızı sürekli tek bir noktaya odaklayıp bunun sonucunda bir strese girdiyseniz migren ağrısının oluşması içten bile değil. Migren ağrısı en fazla stres faktöründen etkilenmektedir. Uzun süre vücudunuz strese maruz kaldığında migren ağrısı çok daha etkili, çok daha acı verici olacaktır. Bu yüzden kendinizi gevşetmek adına olaylardan biraz olsun uzaklaşmalı, düzenli uyku uyumalı, ılık bir duş almalı ve uyuduğunuz uykunun kaliteli olmasına dikkat etmelisiniz.

CEVAP VER

Yorum atmayı unutmayın
Lütfen isminizi giriniz