Oturma Odası Dekorasyonu İçin Öneriler

 

Evimizin en sakin, en huzurlu ve belki de en çok vakit geçirdiği odalardan biri olan oturma odası dekorasyonunda nelere dikkat etmelisiniz? Yazımızda sizlere fikir olması açısından bazı önemli kriterlerden bahsettik, keyifli okumalar.

Oturma odasını salondan veya diğer odalarda ayıran en önemli özelliğin huzur olması gerekiyor. Eğer salonunuzda büyük bir plazma televizyonunuz var ise, teknolojik aletleriniz var ise oturma odasını biraz daha teknolojiden arındırarak dekore etmenizi öneriyoruz. Oturma odanız kafanızı dinleyebileceğiniz, huzur bulabileceğiniz, rahatlıkla kitaplarınızı okuyup sohbet edebileceğiniz bir ortama dönüştürülmelidir. Bunun en büyük nedeni salondan ayrılan farklı bir oda olmasıdır. Oturma odasında televizyon bulunmaması bunun aksine ufak bir kütüphane bulunması, çay ve kahve saatlerinizdeki hoş sohbetler için harika bir ambiyans yaratacaktır. Oturma odasını mümkün olabildiğince krem, ekru, inci beyazı, kireç beyazı veya uçuk sarı tonlarına boyayarak daha huzurlu bir ortam yaratmayı deneyebilirsiniz. Bunun yanı sıra oturma odasında minik bir kütüphane bulunması sizleri okumaya teşvik etmek anlamında da önemli bir etken olacaktır. Ufak aydınlatmalar, akşamları huzur bulabileceğiniz bir atmosfer yaratmanıza fayda sağlayacaktır. Oturma odasının incecik tülleri, rahat ve ferah bir ortam yaratmanızı sağlayacaktır.

Oturma Odasında Nasıl Bir Koltuk Tercih Etmeli?

Oturma odanızın büyüklüğüne bağlı olarak köşe koltuk takımı veya ikili, tekli koltuk takımlarını tercih edebilirsiniz. Mümkün olabildiğince oturma odasında az eşya kullanarak ferah bir alan yaratmaya çalışın. Burası sizin rahatlama ve misafirlerinizle sohbet etme alanınız olmalı. Oturma odasını salondan ayıran bir diğer etmen ise fazla aksesuar kullanılmamalıdır. Eğer salonunuzda fazlaca biblo ve türevi aksesuarlar kullandıysanız oturma odasında aksine daha minimalist bir tavır ile döşeyebilirsiniz. Böylece oturma odasına ne zaman girseniz kafanızı toplamanız, işinizin yorgunluğundan kafanızı arındırmanız rahatlıkla kitabınızı okuyup aynı zamanda misafirleriniz ile sohbet edebilmeniz için harika bir ambiyans yaratmış olacaksınız. Ayrıca oturma odasının mobilyalarını tercih ederken siz de yatıya kalacak misafirleriniz için rahat, açılabilir ve yatak olabilir bir koltuk tercih etmeyi de unutmayın. Burası size ekstra bir avantaj ve ekstra bir oda üstünlüğü sağlayacak. Böylece misafirleriniz rahat edecek ve sizin de içiniz huzur bulacaktır. Oturma odası dekorasyonunda dikkat etmeniz gereken minik birkaç püf nokta ya değindik. Siz de kendi kişiliğinize ve tarzınıza uygun olarak mümkün olduğunca minimalist bir tavır takınıp oturma odanızı sade bir şekilde dekore ederseniz İlerleyen zamanlarda ne kadar iyi bir tercih yaptığınızı kendiniz de göreceksiniz.

CEVAP VER

Yorum atmayı unutmayın
Lütfen isminizi giriniz