Kepek sorunu genç, yaşlı, kadın, erkek demeden herkesin yaşayabileceği bir cilt sorunudur. Saç derisinin soyulması ve dökülmesi durumunda oluşan kepek pek çok kişiyi zor duruma sokar. Siyah bir elbise giydiğiniz zaman üzerinize dökülen kepekler öz güven zedeleyici olabilir. Bu yazımızda kepek oluşumunun nedenleri ve çözümleri üzerinde durduk. Öncelikli tavsiyemiz, bir dermatoloğa başvurmanızdır.

Kepek oluşumunun nedenleri :

Saçların taranmaması :

Saçlarını taramayan insanların kepek sorunuyla karşılaşma ihtimali daha yüksektir. Saçlar düzgün tarandığı zaman dökülen saç derisi tarak ile birlikte temizlenir ve saçlara yapışmaz. Düzgün taramamak ise tam tersi bir duruma sebep olur, dökülen saç derisi saça yapışır.

Düzgün şampuanlamamak :

Saçların düzenli yıkanması ve yeterli derecede şampuan yüzü görmesi gerekir. Düzenli yıkanmaz ve şampuanlanmaz ise saç derisi üzerinde deri hücreleri ve yağlar birikir. Bunlar da zamanla kepeğe neden olur. Bu yüzden saçlarınıza şampuan uygularken her bölgesine dağıtın, saçlarınıza hafifçe masaj uygulayın ve iyice durulayın.

Sıcaklıkların düşmesi :

Cildimiz soğuk havaya maruz kaldığında kurur. Tıpkı cildimiz gibi saç derimiz de kış aylarında kurur ve dökülmeye başlar. Bu yüzden soğuk havalarda bere veya şapka takmanız saç derisi sıcaklığının sabit tutulmasını sağlayarak, kepek oluşumunu engeller.

Stres :

Elinizden geldiğince stresli ortamlardan uzak durmalısınız. Stresin her şeye kötü etkisi vardır. Saç derisi de stresten payını alır ve kepek oluşumunu arttırır.

Bazı hastalıklar :

Bazı kalp hastalıkları veya bağışıklık sistemi rahatsızlıkları kepeğe sebep olabilir.

Beslenme düzeni :

Yeterli derecede Çinko ve B vitamini almayan kişilerde kepek oluşma ihtimali daha yüksektir.

Ne yapılmalı ?

Fön makinesi ve düzleştirici gibi aletler saç derisini kurutur ve tahriş olmasına sebep olur. Bu yüzden kepekten kurtulmak isteyen insanların bu aletlere bir süre yönelmemesi gerekir.

Kepek oluşumunun sebebi saç derisindeki kuruluk ise, selenyum içeren paraben içermeyen şampuanlar kullanılabilir.

Saç kepeği kaşıntıya da neden olur. Kaşıntıyı gidermek için Vitamin PP içeren şampuanlar kullanılmalıdır.

Şiddetli ve kalıcı kepek sorunu yaşayan kişiler, saç derisindeki sebum dengesini sağlayan şampuanlar kullanmalıdır.

Tüm bunlara rağmen kepek sorununuz devam ediyorsa uzman bir dermatoloğa başvurmanız gerekmektedir.

CEVAP VER

Yorum atmayı unutmayın
Lütfen isminizi giriniz