Saç Maşası Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Saçlarınızı günaşırı şekillendirmeyi sevenlerdenseniz veya saçlarınızın her daim dolgun, pürüzsüz, hafif dalgalı olmasından hoşlanıyorsanız o halde saç maşaları ile aranız iyi demektir. Peki saç maşası kullanırken bunlara dikkat ediyor musunuz? Yazımızda saç maşası kullanırken dikkat etmeniz gereken püf noktalarından bahsettik, keyifli okumalar.

Saçlarınızı Koruyun

Saç maşası yapmadan önce saçlarınızı ısıdan koruyucu sprey ile spreylemek saçlarınızın ısıya karşı olan dayanıklılığını artıracaktır. Aynı zamanda saçlarınızın daha iyi modeli tutmasına ve daha pürüzsüz görünmesine de yardımcı olacaktır. Bunun için saçlarınızı iri dişli bir tarakla taradıktan sonra her kısmına eşit gelecek şekilde saç spreyini uygulayınız. Koruyucu spreyin eşit şekilde uygulandığından emin olduktan sonra saçlarınızı bir kez daha tarayıp tutamlara ayırıp maşalama işlemini yapabilirsiniz.

Şekillendirici Ürünler

Saçlarınızın saç maşasının verdiği bukleleri tutmasını istiyorsanız köpük formundaki saç bakım ürünlerinden faydalanmalısınız. Saçlarınıza maşa öncesi uyguladığınız köpük formundaki bu bakım ürünleri saç telleriniz tarafından tamamen emildikten sonra saçlarınız ekstra bir doku kazanacaktır. Bunun sonucunda özellikle ince telli saçlar başta olmak üzere tüm saç forumları saçlarınızı daha iyi tutturmaya yardımcı olacaktır. Saç maşasından sonra saçlarınızın buklesinin bozulmasını istemiyorsanız maşadan evvel bir bakım köpüğü kullanarak saçlarınıza biraz doku kazandırabilirsiniz.

 

Saçları Tutamlara Doğru Ayırmak

Saçlarınızın kuaförde yapılmışcasına profesyonel bir dalgaya sahip olmasını istiyorsanız o halde saç tutamlarını doğru ayırmanız gerekiyor. Bunun için iki aşamalı bir işlem yapmalısınız. İlk olarak saçlarınızı ortadan ikiye ayırın ve diğer tarafı lastik tokayla tutturun. Bir tarafı bitirdikten sonra diğer tarafa geçmelisiniz. Sağ taraftaki saçlarınızı tekrar ortadan ikiye ayırdıktan sonra önce saçınızın alt kısmındaki tutamları daha sonra yukarıya doğru çıkarak üst kısmındaki tutamları maşalayın. En son saçlarınızın ön kısmındaki tutamı maşaladıktan sonra saçınızın diğer tarafına geçebilirsiniz. Böylece her iki tarafta profesyonel bir dalgaya kavuşacaktır.

 

Doğru Maşa Kalınlığına Karar Vermek

Maşa kalınlığına karar vermek buklenizin ne kadar iri veya ufak olacağını belirleyen en temel unsurdur. Kuaförlerde yapılan saç modelleri genellikle 25-30 milimetre aralığındaki saç maşalarından elde edilmektedir. Eğer siz de orta boydaki buklelerden faydalanmak istiyorsanız 25-30 milimetre kalınlığında saç maşalarını tercih etmelisiniz. Eğer daha büyük bukleler istiyorsanız 35 milimetre saç maşalarına kadar çıkabilir ve kırık fön etkisi elde edebilirsiniz.

CEVAP VER

Yorum atmayı unutmayın
Lütfen isminizi giriniz