Saçı Kurutan Nedenler

 

Kuru, sert, cansız ve mat saçlara sahipseniz saçların kurumasına neden olacak hataları yapıyor olabilirsiniz. Sizde saçlarınızı daha nemli, parlak, bakımlı göstermek için bu maddelerden uzak durun. İşte saçların ekstra kurmasına neden olan o maddeler, keyifli okumalar.

Kimi zaman kendiniz için en doğru şampuanı bulduğunuzu düşünürsünüz. Hatta uzun yıllar boyu aynı şampuanı kullanırsınız. Fakat bazen bazı şampuanlar farkında olmadan saçlarınızın ekstra kurmasına neden oluyor olabilir. Özellikle içerisinde yağ giderici, saç derisini derinlemesine temizleyici kısacası üzerinde arındırıcı şampuan ibaresi bulunan şampuanlar uzun süre kullanıldığında saçlardaki fazla sebumu da alır götürür. Saç derisini derinlemesine temizleyen bu şampuanlar aslında arada bir kullanılması gereken detoks şampuanlarıdır. Sürekli olarak bu detoks şampuanlarını bu arındırıcı şampuanları kullandığınızda saçlarınızdaki doğal saçlarınızın ihtiyaç duyduğu yağı da alıp götürmesine neden olursunuz. Bu yüzden bu tarz detoks şampuanlarını haftada birkaç kere kullanın diğer günlerde saçlarınıza nem veren şampuanları kullanın.

Şampuanlarda uzak durmanız gereken içerikler

Eğer uzun, gür, sert veya kıvırcık saçlara sahipseniz üzerine bir de kuruluk, cansızlık, matlık, koparak dökülme sorunu yaşıyorsanız o halde şampuanlarda bu içeriklerden uzak durun. Başta paraben olmak üzere içerisinde silikon bulunan, parfüm bulunan ve en önemlisi tuz ve fitalat bulunan şampuanlar saçlarınızın ekstra kurumasına neden olur. İçerisinde tuz bulunan şampuanları hayatınızdan çıkarmanızı öneriyoruz. Günümüzde içerisine tuz ve sülfat bulunmayan temiz içerikli şampuanlar da mevcut. Bu tarz şampuanları saç bakım rutininize ekleyerek saçlarınızın ekstra olarak kurmasına engel olabilirsiniz.

 

Doğal sabunlar

Sabun çoğu zaman saçları ekstra kurutacağı düşüncesiyle saç bakım rutinine eklenmez. Fakat doğal zeytinyağlı doğal defne yapraklı sabunları saç bakım rutininize ekleyerek saçlarınızın sebumunun korunmasına da yardımcı olabilirsiniz.

 

Fazla ısı işlemleri

Günaşırı saçlarınızı şekillendirmek, uzun saatler süren fönler çekmek saçlarınızın uçlarındaki kırıklara ekstra baskı uygulayarak maşa ve fön işlemlerini devam ettirmek elbette saçlarınızın daha fazla kurumasına neden olur. Bunun önüne geçmek için bir iki hafta süren saç detoksu öneriyoruz sizlere. Saç detoksu sayesinde saçlarınız dinlenecek, uzun süre ısı işlemine maruz kalmayan ve doğal şeklini koruyan saçlar yavaş yavaş sebum dengesini düzenleyerek daha sağlıklı ve parlak hale gelecektir.

 

Saçları yanlış taramak

Saçlarınızı koparak dökülecek şekilde çok sert bir şekilde taramak saçlarınızın ekstra kurumasına ve cansız görünmesine neden olur. Bunun önüne geçmek için sıvı saç kremlerinden faydalanabilir ve saçlarınızı daha nazik ve kalın dişli bir tarak ile tarayarak saçlarınızın daha az kırılmasına ve dökülmesine engel olabilirsiniz. Sizde bu maddeleri saç bakım rutininize ekleyerek saçlarınızın matlığından ve kuruluğundan kısa sürede kurtulabilirsiniz.

CEVAP VER

Yorum atmayı unutmayın
Lütfen isminizi giriniz