Soğuk Su İle Duş Almanın Faydaları

 

Kimi zaman kaynar suyla cildimizi saç derimizi haşlarcasına duş alıyoruz. Temizlenmek bir yana aslında bu kadar kaynar ve sıcak suyun cildimize saç derimize verdiği tahribatı düşünmüyoruz bile. Uzun vadede sıcak su ile duş almak ciddi sorunlara neden olabilir. İşte soğuk su kullanmanın soğuk su ile duş almanın birbirinden farklı faydaları. Eminiz bu yazıdan sonra en azından duşunuzu ılık su ile alacak ve kaynar suya veda edeceksiniz, keyifli okumalar.

Soğuk su damarların sıkılaşmasını sağlarken cildin daha diri daha pürüzsüz ve daha genç görünmesine yardımcı olur. Özellikle spordan sonra soğuk su ile duş almak kaslarınızı rahatlatır ve ekstra atletik bir görünüme sahip olmanıza yardımcı olur. Sarkmaları toparlar ve cildin diriliğini arttırır. Kollarınız da, göğüs bölgenizde, kalçalarınız da olan sarkmaları bir anda yukarıya doğru toplar ve damarların büzüşmesi ile birlikte çok daha diri bir vücuda sahip olmanızı sağlar. Soğuksu ayrıca saçların ekstra parlak, ekstra sağlıklı olmasını sağlar. Kafa derisine ekstra kaynar su, sıcak su değdiğinde ekstra yağlanma problemi, sebum üretimi problemi ortaya çıkar. Bunun sonucunda da saçlarınız gün aşırı yağlanmaya ve çok daha sık duş almaya başlarsınız. Bunun en büyük nedenlerinden biri kaynar suyun saç derinizdeki yararlı sebumu eritmesi ve aşırı yağlanmaya neden olmasıdır. Eğer sizin de gün aşırı saçlarınızın hacmi sönüyor ve daha çabuk yağlanmaya başlıyorsa belki de sorun kaynar su ile duş almanızdan kaynaklanıyor olabilir. Ayrıca kaynar su saç derisinde ciddi kepeklenme problemine neden olabilir.

Soğuksu kepeklenme problemini minimuma indirirken aynı zamanda saç derisindeki faydalı sebumun korunmasına da fayda sağlar. Böylece saçlarınız daha parlak, sağlıklı ve eskisine oranla daha geç yağlanmaya başlar. Soğuk suyun bir diğer özelliği ise sizi dinç ve diri hissettirirken sabahları soğuk su ile duş aldığınızda göz altlarınızdaki şişliklerin giderilmesidir. Göz altlarınızdaki şişlikler damarların sarkmasından meydana gelir. Eğer uyku düzeniniz bozulduysa, gece iyi uyuyamadıysanız fakat o gün önemli bir iş görüşmeniz var ise sabah soğuk su ile duş alarak göz altlarınızın anında toparlanmasına, cildinizin dirileşip sıkılaşmasına fayda sağlayabiliriz. Ayrıca cilt renginiz çok daha dinamik ve pembemsi olacaktır. Böylece solgun cilt renginden de kurtulmuş olacaksınız. Gördüğünüz gibi soğuk su ile duş almanın faydaları saymakla bitmiyor. Elbette kış aylarında kendinize dikkat ederek mümkün olduğunca saçlarınızı kurutarak dışarıya çıkmanızda fayda var. Kendinizi koruduğunuz sürece soğuk su ile duş almak çok büyük fayda sağlayacaktır.

CEVAP VER

Yorum atmayı unutmayın
Lütfen isminizi giriniz