Sporcular İçin Protein Deposu Gıdalar

 

Spor yaparken kaslarınızın beslenmesi, güçlenmesi ve daha da ön plana çıkması için proteine fazlaca ihtiyaç duyarsınız. Bunun için protein tozları başta olmak üzere birbirinden farklı suplementler satılıyor. Fakat doğal kaynaklar ile de proteini vücudunuza alabilirsiniz. İşte protein bakımından zengin, sık sık tüketebileceğiniz faydalı gıdalar, keyifli okumalar.

Yumurta

Bilinen ilk sporcu besinlerinden biri şüphesiz yumurta. Yumurtanın içerisinde yüksek oranda protein bulunuyor. Özellikle sabahları 3-4 yumurta yiyerek günlük protein ihtiyacınızı karşılayabilir, ekstra protein tozu kullanımına bile ihtiyaç duymayabilirsiniz. Yumurtayı tüketirken dikkat etmemiz gereken şey haşlama formunda olması. Böylece yüksek kalorileri almak zorunda kalmadan yumurtanın içerdiği proteini tam anlamıyla vücudunuza alabilirsiniz.

Fıstık Ezmesi

Doğal fıstık ezmelerini kendiniz evde yapabilirsiniz. Fıstıkları blendırdan çektikten sonra dilerseniz tatlandırmak için içerisinde bal ekleyebilirsiniz. Fıstık ezmesinin faydaları saymakla bitmiyor. Elbette alerjiniz yok ise fıstık ezmesini düzenli olarak tüketerek yüksek oranda protein alabileceğinizi biliyor muydunuz? Fıstık ezmesini hem kızarmış ekmeklerin üzerine sürerek, hem kahvaltılarda, hem de ara öğünlerde atıştırmalık niyetine tüketebilirsiniz.

 

Kuru Baklagiller

Kuru baklagiller her sporcunun sofrasında olması gereken temel besin öğelerinden biri. Özellikle yeşil mercimek, kırmızı mercimek, kuru fasulye, nohut gibi kuru baklagilleri mutlaka tüketmelisiniz. Bunun yanında buğday, yarma ve pirinçte yüksek oranda protein içeren besinlerin başında yer alıyor. Kuru baklagiller en az kırmızı et kadar besin içeriyor. Eğer kırmızı et tüketmeye vaktiniz kalmıyorsa pratik bir şekilde kuru baklagilleri sofranızdan eksik etmeyerek ihtiyacınız olan proteini karşılayabilirsiniz.

 

Kırmızı Et

Her sporcunun haftada birkaç kez tüketmesi gereken besinlerin başında kırmızı et geliyor. Kırmızı eti pişirmek ve ustalık istiyor. Kırmızı eti pişirmek için dikkat etmeniz gereken püf nokta mutlaka bir mühürleme tavasına sahip olmanız. Eğer biftek tarzı bir kırmızı et pişirmek istiyorsanız bifteğin yumuşak olması, suyunun içerisinde kalması için mühürleme tavasını iyice kızdırdıktan sonra bifteğinizi mühürleme tavasına koymanız ve bir yüzü kızarana kadar asla çevirmemeniz önemli bir nokta. Biftek ile birlikte salata tüketerek hem C vitamini alabilir, hem de etten alacağınız proteini maksimum düzeye çıkartabilirsiniz.

 

 

CEVAP VER

Yorum atmayı unutmayın
Lütfen isminizi giriniz