Tektaş Yüzük Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

Her kadın hayatında bir kere olsun tek taş yüzüğe sahip olmak ister. Gerek evlilik teklifi gerekse özel günlerde hediye olarak tektaş almak her kadının hayalidir. Peki tektaş modeline nasıl karar verilir? Hayatınız boyunca belki de parmağınızda taşıyacağınız o ideal tektaş modelini bulmanız için bu yazıdan faydalanabilirsiniz. Yazımızda tektaş satın alırken dikkat etmeniz gereken püf noktalarından bahsettik, keyifli okumalar.

Tektaş satın alırken ilk dikkat etmeniz gereken nokta bütçenize oranla karatın ne kadar büyük veya küçük olacağı. Kimi zaman çok büyük taşların çok uygun fiyata satıldığını görmüşsünüzdür. Bunların gerçek pırlanta taş olma olasılığı maalesef yok. Gerçek pırlanta taş olma olasılığından faydalanmak istiyorsanız mutlaka rmin olduğunuz bir kuyumcudan alışveriş yapmalısınız. Çoğu swarovski taş denilen parlak pırlantaya çok benzer bir taştan yapılan tek taş yüzükler neredeyse tektaş yüzük fiyatına satılıyor fakat maalesef taşları pırlanta değil swarovski taş olabiliyor.

Diğer bir dikkat etmeniz gereken nokta yüzüğün modeli. Tektaşı tutan tırnaklar 3’lü 5’li 8’li olabilir. Sizin nasıl bir zerafete, nasıl bir gösterişe, nasıl bir ihtişama ihtiyaç duyduğunuza göre bu özelliklerde değişecektir. Örneğin 3 taşlı tırnaklı model en sık satılan tektaş modellerindendir. Fakat konu beştaş veya daha fazla taş oyuntularına geldiğinde 8 tırnaklı modellere de rastlıyoruz. Bir diğer dikkat etmeniz gereken nokta pırlantanın pürüzsüzlüğüdür. Pırlanta taşı ne kadar pürüzsüz ise o kadar değerlidir. İçerisinde ufak çizikler pürüzler veya noktalar bulunmayan berrak bir tektaş çok daha fazla fiyatı hak etmektedir. Bu tarz taşları incelemek için güvendiğiniz kuyumculara başvurabilirsiniz. Tektaşın altın bir yüzüğe mi yoksa gümüş rengi beyaz altın bir yüzüğe mi oturtulacağı ise tamamen sizin zevkinize kalmıştır. Günlük hayatınızda gümüş rengi veya beyaz altın rengi aksesuarlar kullanmaktan hoşlanıyorsanız o halde beyaz yüzüğe oturtulmuş pırlanta tercih edebilirsiniz. Fakat eğer aksesuarlarınızın çoğu altın rengi ise o halde beyaz altın sırıtacak, günlük kullanıma uygun olmayacaktır. Altın rengine oturtulmuş yüzük modeliyle tektaşı tercih edebilirsiniz.

CEVAP VER

Yorum atmayı unutmayın
Lütfen isminizi giriniz