Yoğurdun Mucizevi Faydaları

 

Düzenli olarak akşam yemekleriniz de yoğurt tüketmenin sağlığınız için ne kadar faydalı olduğunu tahmin bile edemezsiniz. Sofrasından yoğurt eksik olmayanlar sağlık bulurken neredeyse hiç yoğurt tüketmeyenlerin birbirinden farklı sorunları ortaya çıkabiliyor. İşte yoğurt tüketiminin önemi, keyifli okumalar.

Yoğurt mide ve bağırsak sağlığını yakından etkileyen en önemli, faydalı bakterileri içeren bir gıdadır. Bu gıdanın özellikle akşam yemeklerinde sofranızda bulunması demek mide ve bağırsağınızın ekstra rahat etmesi ve en önemlisi bağırsak faunanızın ekstra güçlü olması anlamına gelir. Peki bağırsak faunasına yoğurdun etkisi nasıl gerçekleşiyor? Yoğurdun içerisinde faydalı bakteriler bulunduğundan dolayı bağırsağınızdaki faydalı bakterileri öldürmüyor, güçlendiriyor fakat aksine bağırsağınızda tutulan zararlı bakterileri, tenyaların ve benzeri helikobakter pilori gibi bakterilerin bağırsağınızdan dışarı atılmasına yardımcı oluyor. Kısacası yoğurt immün sisteminizin sağlığı ve bağırsak sağlığınız için olmazsa olmazlardan.

 

Doğal Bir Antidepresan

Yoğurt doğal bir antidepresandır. Eğer geceleri çok gergin oluyorsanız gerilmekten bir türlü uykuya dalamıyorsanız uyku ilaçlarını bir kenara bırakın. Yoğurt uykunuzu getirecek, çok daha rahat ve güzel bir uyku uyumanıza yardımcı olacaktır. Akşam yemeklerinde içecek tercihi olarak ayran tercih edebilir veya yoğurt tüketerek çok daha rahat uyuduğunuzu gözlemleyebilirsiniz.

 

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Yoğurt hastalıklara yakalanma oranını düşürür. İçerdiği faydalı bakteriler ve mayalar sayesinde immün yani bağışıklık sisteminizi güçlendirerek hastalıklara yakalanma oranınızı düşürür. Eğer mevcut hastalığınız var ise daha çabuk atlatmanız için sizlere güç ve kuvvet verir. Yoğurdu meyvelerle birlikte tüketerek tatlı ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Gördüğünüz gibi yoğurt sofralarınızdan eksik olmaması gereken en önemli gıdalardan biridir. Elbette söylememiz gereken en önemli kriterlerden biride yoğurdun ciddi bir kalsiyum kaynağı olmasıdır. Anne adayları başta olmak üzere çocuklar mutlaka yoğurt tüketimini günlük olarak yapmalı ve kalsiyum ihtiyaçlarını karşılamalıdırlar.

CEVAP VER

Yorum atmayı unutmayın
Lütfen isminizi giriniz